Socialistët minojnë SPAK-un ende pa u ngritur

E Enjte, 07 February 2019 19:50

Sipas qëndrimit të PS-së, nuk mund të këtë heqje imuniteti dhe procedim penal ndaj deputetëve, nëse Prokuroria nuk sjellë prova bindëse në Këshillin e Legjislacionit dhe Mandateve për secilin deputet.

Praktikisht nëse një deputet apo ministër akuzohet për korrupsion, apo vepra të tjera të rënda penale, prokurorët para se t’i drejtohen gjykatës për arrestimin apo ndalimin e zyrtarit, duke t’i drejtohen Këshillit të Mandateve, që është një institucion politik me anëtarë të shumicës qeverisëse. Deputetët, do të marrin në dorë provat e Prokurorisë, madje dhe gjithë sekretin hetimor dhe më pas do të vlerësojnë nëse kolegu i tyre duhet arrestuar apo jo. Një procedurë e tillë ligjore përveç se rikthen edhe një herë imunitetin e deputetëve, duke i bërë ata të paprekshëm nga drejtësia, i jep Kuvendit edhe një rol që nuk e ka në asnjë vend tjetër normal.

Për ta shpjeguar më mirë atë që ka miratuar dje Partinë Socialiste, mjafton të kujtojmë rastin e ish-ministrit Saimir Tahiri. Prokuroria shqiptare, pas përgjimeve të autoriteteve italiane dhe dyshimeve për shkelje të rënda ligjore nga ish-ministri, kërkoi nisjen e hetimeve dhe arrestimin e tij. Por kërkesa e tyre u bllokua me një procedurë të paqartë ligjore nga kolegët socialistë të ish-ministrit në Këshillin e Mandateve duke marr rolin e një gjykate.

Socialistët thirrën në mbledhje prokurorët që kërkonin gjykim për ish-ministrin dhe në vend të kësaj, deputetët, i bënë gjyqin prokurorisë duke e cilësuar kërkesat e tyre të pabaza. Këtë procedurë ekstraligjore, ku u përfshi direkt kryeministri Edi Rama me presione ndaj prokurorisë, tashmë socialistët kanë vendosur ta fusin edhe në Rregulloren e Parlamentit duke ndaluar çdo kërkesë të tillë. Praktikisht Prokuroria nuk mund të arrestojë asnjë deputetët apo ministër, nëse nuk merr lejen nga Qeveria. Ose do të arrestojë ato emra që don kryeministri.

Ndryshime të tilla ligjore, përveç se kthejnë edhe një herë mbrojtjen politike ndaj të akuzuarve për vepra të rënda, venë në pikëpyetje edhe gjithë investimin e bërë për reformën në drejtësi. Nëse qeveria dhe partia në pushtet ndalon prokurorinë të hetojë zyrtarët e lartë më pushtet, për çfarë duhej reforma në drejtësi? Kjo lëvizje e fundit e mazhorancës tregon edhe një problem tjetër të qeverisë. Pas 6 vitesh qeverisje, me shumë ministra dhe ish-ministra të akuzuar për vepra të rënda korrupsioni, qeveria “Rama” parashikon goditje të njerëzve të saj nga drejtësia. Ndaj dhe hapi i parë që është hedhur është rikthimi i imunitetit duke siguruar deputetët, ministrat dhe ish-ministrat se as SPAK dhe institucionet e tjera të drejtësisë nuk i prekin dot pa lejen e Edi Ramës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Chris Brown baba për herë të dytë, zbuloni gjininë e fëmijës

Show-biz

Chris Brown baba për herë të dytë, zbuloni gjininë e fëmijës

Chris Brown do bëhet sërish baba. Ai është në pritje të një djali të vogël me ish-të dashurën Ammika Harris. Sipas TMZ, thashethemet janë të vërteta dhe se këngëtari do mirëpresë...

Georgina: Ronaldon nuk do e ndërroja me asgjë në botë

Sport

Georgina: Ronaldon nuk do e ndërroja me asgjë në botë

Georgina Rodriguez është një në marrëdhënie me yllin më të madh të futbollist Christiano Ronaldo. Dhe modelja ka pranuar se nuk është e lehtë të lidhesh me një person të...

Aksident i rëndë automobilistik në Mat, humb jetën 33-vjeçari

Aktualitet

Aksident i rëndë automobilistik në Mat, humb jetën 33-vjeçari

Një aksident i rëndë automobilistik ka ndodhur këtë pasdite në aksin rrugor Klos-Dars në Mat. Si pasojë e aksidentit, ka humbur jetën një 33-vjeçar. Viktima është Q.V nga fshati Xibër. Sipas...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!