Universiteti “Nënë Tereza” në Shkup, marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën e Miqësisë Franko Shqiptare në Francë

Hënë, 04 Mars 2019 19:04

Të udhëhequr nga parimet e mirëkuptimit dhe respektit të ndërsjellë si dhe nga nevoja për zhvillim dhe thellim të bashkëpunimit akademik sot 04 mars 2019 u nënshkrua memorandumi i bashkëpunimit midis Univerzitetit “Nënë Tereza” në Shkup dhe Shoqatës së Miqësisë Franko Shqipëtare në Francë.

Rektori i Univerzitetit “Nënë Tereza” në Shkup prof.dr. Azis Pollozhani para mysafirëve në pika të shkurtëra prezantoi drejtimet studimore të universitetit, stafin akademik si dhe veçoritë kryesore që e bëjnë të veçantë Univerzitetin “Nënë Tereza” në Shkup. Ai ndër të tjerat vlerësoj lartë bashkëpunimin me Shoqatën e Miqësisë Franko Shqipëtare në Francë si një urë lidhëse e cila mundëson lidhjen dhe bashkëpunimin e universitetit me organizata ndërkombëtare, universitete dhe instutucione ndërkombëtare me seli në Francë dhe Gjenevë.
Kryetari i Shoqatës së Miqësisë Franko Shqipëtare në Francë z.Tahir Shabani shprehu vlerësimet më të lartë për Univerzitetin “Nënë Tereza” në Shkup si tempull i dijes dhe shprehu gadishmeërin e tijë për të zhvilluar programe të përbashkëta për trajnime profesionale, konferenca dhe simpoziume për avancimin e studentëve dhe stafit akademik të universitetit.
Memorandumi i bashkëpunimit parasheh shkëmbimit të përvojave dhe njohurive shkencore dhe profesionale, organizmin e konferencave shkencore, akademike, simpoziumeve, leksione, tribunave të përbashkëta si dhe bashkëpunim për projekte me interes të përbashkët kërkimor studiues në përputhje me deklaratën e Bolonjës dhe standardeve evropiane për arsim të Lartë.
Në ceremoninë e nënshkrimit të memorandumi ishin prezent edhe Konzuli i Përgjithshëm i Kosovës në Republikën e Maqedonisë së Veriut si dhe përfaqësuesei i Shoqatës së Miqësisë Franko Shqipëtare në Francë z.Mevaip Avdiu.

Modifikuar më Hënë, 04 Mars 2019 19:08

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Politikë

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Teksa kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi foli dje për një platformë të PD-së prej 5 pikash për zgjidhjen e krizës, sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari tha se ajo...

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Aktualitet

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spitalin e Përrenjasit, ku mësohet se dy të sëmurë kanë ndërruar jetë nga ilaçet e skaduara. Denoncimin e ka bërë publik një qytetar që...

VIDEO/ Dalin pamje, si u ndoq dhe u ekzekutua ish-polici Malko

Aktualitet

VIDEO/ Dalin pamje, si u ndoq dhe u ekzekutua ish-polici Malko

Dalin pamjet e ndjekjes së makinës së Santiago Malkos nga atentatorët, pak sekonda para ekzekutimit. 26-vjeçari u qëllua me breshëri nga xhami i pasëm i një Mercedes-Benz, që e ndiqte në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!