Protesta e madhe e Opozitës, Arqipeshkvi Massafra: "Problemet janë të mëdha, lutemi politikës për zgjidhje'

E Enjte, 14 Mars 2019 17:43

Dy ditë përpara protestës së madhe të opozitës që do të mbahet në Tiranë, Arqipeshkvi Monsignor Angelo Masafra, dërgoi një mesazh paqeje nga Shkodra ku mori pjesë në aktivitetin e paraqitjes së Nxitjes Apostolike të Papa Françeskut, zhvilluar në famullinë e Shkodrës në sallën “Kardinal Mikel Koliqi”.

Monsignor Masafra i kërkoi politikës të shmangë dhe të zgjidhëkonfliket

“Vuajtja, butësia, durimi , gëzimi, ndjenja, humorizmi guxim të thellë në bashkësi, lutje të vazhdueshme, janë pra mjetet që Papa Francesku kërkon që të ritualizohet shenjtëria në jetën tonë.

Kemi shumë nevojë në këtë kohë që të rifitojmë gëzimin sepse problemet janë shumë të mëdha dhe i lutemi Zotit t’u ndryshojmë mendjen atyre që kanë në dorë çështjet e shoqërisë civile, politike në Shqipëri, që të ndihmuar nga ndërkombëtarët të arrijnë në një konsnesus për të kapërcyer problemet që kemi sot.”, tha Monsignor Massafra në fjalën e tij.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

… Sot, që nesër të mos jetë vonë!

Politikë

… Sot, që nesër të mos jetë vonë!

Nga Halil Teodori Situata politike në Shqipëri ka hyrë në një fazë kritike. Palët e përfshira sa vijnë dhe potencojnë frontet e përballjeve. Asnjë rreze shprese nuk ka për kompromis. Shteti...

Tragjike/ I moshuari gjendet pa jetë në mes të qytetit! Detajet

Aktualitet

Tragjike/ I moshuari gjendet pa jetë në mes të qytetit! Detajet

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete sot pasdite në qytetin e Korçës. I moshuari është identifikuar si Y.Muja. Policia dhe grupi hetimor ndodhen në vendin e ngjarjes dhe po punojnë...

Kriza e përplasjet në KZAZ, apeli i PDIU: Rama t’i kthehet arsyes

Aktualitet

Kriza e përplasjet në KZAZ, apeli i PDIU: Rama t’i kthehet arsyes

PDIU përmes një deklarate për mediat është shprehur e shqetësuar për situatën e fundit politike në vend. Ajo thekson se Shqipëria po rrëshqet me shpejtësi drejt një situate dramatike. Mes tjerash...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!