Një studim i ri zbulon se 80% e njerëzve nuk mund të flenë kur largohen nga shtëpia!

Hënë, 18 Mars 2019 19:39

Një studim i ri botëror i realizuar nga IHG Hotels & Resorts zbulon se katër nga pesë udhëtarë kanë vështirësi të flenë kur largohen nga shtëpia. Ky studim i bërë posaçërisht për ‘Ditën Botërore të Gjumit’, zbuloi se njerëzit që udhëtonin për biznes, në veçanti humbin rreth 58 minuta gjumë çdo natë, kur largohen nga shtëpia.

Ndër shkaqet e përmendura për gjumin e parehatshëm, jane : (44 përqind) ndërrimi i vendit, pra kur largohemi nga një mjedis në një tjetër ; (35 përqind) zhurmat rastësore; dhe (35 përqind) dëshira për të punuar vonë.

Më shumë se dy të tretat (67 përqind) e të anketuarve deklaruan se ndjehen më të lodhur kur janë larg shtëpisë. Për të pasur një gjumë sa më të qetë, gati gjysma e tyre, ose provojnë të dëgjojnë muzikë (47 përqind) ose të shikojnë televizor (45 përqind).

“Nuk është sekret që udhëtimi mund të jetë sfidues për shëndetin tonë, veçanërisht kur bëhet fjalë për procesin e gjumit”, tha Dr Steven Lockley, një profesor i asociuar i mjekësisë në Harvard Medical School.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në qendër Beratit. Motorri godet gruan 43-vjeçare, të dy në gjendje të rëndë

Aktualitet

Aksident në qendër Beratit. Motorri godet gruan 43-vjeçare, të dy në gjendje të rëndë

Një aksident i rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në qendër të qytetit,në rrugën që të çon drejt Stadiumit "Tomorri",rreth 300 metra larg Drejtorisë së Policisë Berat. Një motorr,duke ecur...

Champions sjell sot të tjera sfida magjike, në fushë zbret Ronaldo

Sport

Champions sjell sot të tjera sfida magjike, në fushë zbret Ronaldo

Mbrëmja e së martës dha vetëm një shijim të asaj që duhet të presim nga edicioni i ri i Champions League, që zbret sërish sot në fushën e lojës me...

“Streha mes reve” në Gjermani, pritet me interesin e publikut

Kulturë

“Streha mes reve” në Gjermani, pritet me interesin e publikut

Filmi “Streha mes reve” me skenar dhe regji nga Robert Budina është përcjellë me interesin e publikut në disa qytete të Gjermanisë, ku po shfaqet. Sipas faqes zyrtare të filmit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!