“Bijtë e atyre që hodhën në erë ‘Notre Dame’ shqiptar, qajnë për ‘Notre Dame’ të Parisit

Tuesday, 16 Prill 2019 10:29

Gazetari Dritan Kaba ka reaguar me një shenim në faqen tij në facebook pas djegjes së Katedrales Notre Dame në Paris duke bërë një retrospektivë dhe një homazh të Ksihes shqiptare të Vaut të Dejës, një momument qindra vjeçar që u hodhën në erë me dinamit nga regjimi komunist.

“Një pamje nga Notre Dame shqiptar. Këtë e hodhen në erë vetë me dinamit etërit e atyre qe sot po “qajnë” për Notre Dame në Paris”, shkruan gazetari.

Ja postimi i tij i plotë:

KUJTONI NOTRE DAME SHQIPTAR

Nje pamje nga Notre Dame shqiptar. Ketë e hodhën në erë vetë me dinamit etërit e atyre që sot po “qajnë” për Notre Dame në Paris.

Kisha e Vaut të Dejës qindra vjeçare,, aty ku u kurorëzua edhe Skenderbeu.

Po nuk është vetëm kaq por përditë po shkatërrohen me eskavatore dhe po betonizohen vlera të njerezimit edhe shumë me të lashta se Notre Dame. Kesaj barbarie ketu i thonë zhvillim rilindas. Qani dhe kujisni pak edhe për to!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nik Qafoku nderohet me çmimin për karrierë në kiminë e tokës nga Shoqata e Shkencës së Tokës në Amerikë

Aktualitet

Nik Qafoku nderohet me çmimin për karrierë në kiminë e tokës nga Shoqata e Shkencës së Tokës në Amerikë

Nik Qafoku mori cmimin Jackson të Shoqatës së Shkencës së Tokës në Amerikë për vitin 2019 për kontributin e tij në kiminë e tokës dhe minierologjisë. Këtu është një pamje e...

‘Parlamenti është kthyer në një haur’/ Ceka-Ramës: Flet me fjalorin e Spiropalit

Politikë

‘Parlamenti është kthyer në një haur’/ Ceka-Ramës: Flet me fjalorin e Spiropalit

Nga Aristir Lumezi Politikani i njohur Neritan Ceka iu përgjigj deklaratave të bëra dje nga Kryeministri Rama, duke thënë se flet me gjuhën e Elisa Spiropalit, ndërsa e sfidon në një...

Protestuan kundër Ramës, tre korçarë nën hetim

Politikë

Protestuan kundër Ramës, tre korçarë nën hetim

Procedohen penalisht 3 shtetas për veprat penale ‘Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik’, ‘Goditjet për shkak të detyrës’ dhe ‘Prishja e qetësisë publike’. Policia e Korçës, bazuar në pamjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!