20 vjet nga bombardimet e NATO-s/ Tritan Shehu: Një ditë e madhe sot për Kosovën

E mërkurë, 12 June 2019 11:09

Nga Tritan Shehu/ 

Historia vezulloi mrekulline e saj per shqiptaret.
Nje dite e madhe sot per Kosoven, shqiptaret e te gjithe Rajonin!
Nje rruge e gjate, e veshtire per te aritur deri aty,
Nje arritje unike me mbeshtetjen e pa zevendesueshme te Sh.B.A dhe vendeve te tjera te NATO-s.
Nje histori pa shembellte ne rruzull ne arritjen e saj per ne shqiptaret, qe filloi me demokracine ne Shqiperi per te vazhduar me tej me Kosoven e lire e te pavarur, me Maqedonine e Veriut e Malin e Zi ku shqiptaret jane pjese e qeverisjeve te atyre vende demokratike, antare te NATO-s, ne rrugen e integrimit.
Historia vezulloi mrekulline e madhe per ne shqiptaret.
Partneret tane te pa zevendesueshem e bene realitet ate.
Pa dyshim nje rol te dores se pare kishin dhe ngjarjet e zhvillimet demokratike ne Shqiperi mbas 1992, pozicionimi e mbeshtetja e saj, perpjekjet madhore te shqiptareve ne Kosove e gjetke.
Tashti, pavaresisht disa skenareve te rrezikshem ne horizont, ne kemi vetem nje te ardhme, ate europiane ku te gjithe se bashku do te jemi te bashkuar aty, pa kufije dhe barriera ndarese.
Kjo eshte e vetmja perspektive e sigurte per ne.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!