Franca e shqetësuar: Rritet ndjeshëm numri azilkërkuesve shqiptarë. Autoritetet vendase heshtin

Premte, 12 July 2019 21:42

Ministria e Brendshme francesë është e shqetësuar nga numri i lartë i azil-kërkuesve shqiptarë në Francës. Sipas autoriteteve vendase, janë mbi 10 mijë shqiptarë dhe gjeorgjian që kanë aplikuar, që prej muajit Janar – shifër më e lartë se vitin e kaluar.

Ndonëse Shqipëria konsiderohet si një vend i sigurt, shqiptarët vijojnë të kërkojnë mbrojtje nga shteti francez, here për arsye politike dhe herë tjetër për arsye ekonomike.

Sipas ministrit të Brendshëm, Christophe Castaner, as marrëveshjet me dy vendet nuk kanë ndikuar në uljen e numrit të aplikantëve, gjë që ka rritur shqetësimin e tyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vuloset e ardhmja e Elseid Hysajt

Sport

Vuloset e ardhmja e Elseid Hysajt

Mbrojtësi i Kombëtares kuqezi, Elseid Hysaj, ka qenë një nga emrat më të përfolur në merkaton verore, me interes nga klube të ndryshme, teksa ëm afër nga të gjithë duket...

Domethënia e gurit të çmuar që Dua mori dhuratë nga i dashuri

Show-biz

Domethënia e gurit të çmuar që Dua mori dhuratë nga i dashuri

Dua Lipa ka marrë një nga dhuratat më të veçanta në jetën e saj nga i dashuri Anwar Hadid. Dua Lipa mbushi dje plot 24 vjet dhe ishin të shumtë...

“Mami të lutem mos vdis”/ Burri vret gruan në sy të vajzës

Globi

“Mami të lutem mos vdis”/ Burri vret gruan në sy të vajzës

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një qytet të Turqisë, ku bashkëshorti në sy të vajzës së vogël, 10 vjeç ka vrarë me thikë bashkëshorten e tij, 38-vjeçare. “Nuk...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!