Pse i ngushtojmë rrugët, duke i patur të gjera, lartmadhni?!

Tuesday, 13 August 2019 11:14

Nga Bashkim Zahaj.

Pse i ngushtojmë rrugët, duke i patur të gjera, ndryshe nga bota, lartmadhni? Arkitektët italianë e ndërtuan këtë Bulevard me 8 korsi.

Do të bëhet me 4 korsi. Në Vlorë, nga 6 korsi, u bë me 2, në Fier e Durrës –  at’herë kur anës tij ishin ca shtëpi përdhese e kur makinat numëroheshin me gishtat e një dore.

Po kështu dhe sistemi i kaluar e la në po të njëjtën situatë. Rilindja degjeneroi në injorancë pa pjesëmarrje profesionistësh, duke i shndërruar këto rrugë, nga arterie kryesore të qyteteve metropol, në rrugë të kategorive ” provinciale”.

Po kështu edhe vazhdimi i Bulevardit, që mendohet për 100 vitet e ardhshme, po të ishte i banuar, do të ishte një tjetër vepër e gabuar.

Disa miliona tona të vajtura dëm, pasi shpresoj që s’është e largët dita që do të kthehen në rrugë të gjera si kudo në qytetet e mëdha europiane.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Globi

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Këshilli ushtarak i Sudanit dhe aleanca e opozitës civile kanë nënshkruar një marrëveshje për ndarjen e pushtetit. Marrëveshja do të krijojë një këshill të ri qeverisës, ku do të përfshihen...

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Aktualitet

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Policia Kufitare parandalon dhe  godet një rast të  tentativës për trafikim të lëndëve narkotike në portin e Durrësit. Uniformat blu kanë sekuestruar 55.5 kilogramë kanabis, ndërsa kanë vënë në pranga...

U përplas nga makina, ndërron jetë 69-vjeçari në Lushnjë

Aktualitet

U përplas nga makina, ndërron jetë 69-vjeçari në Lushnjë

Nuk ka mundur të mbijetojë i moshuari që u përplas nga makina ditën e djeshme në Lushnjë. Policia njofton se 69-vjeçari Myfit Dingo banues në Dushk ka ndërruar jetë pasi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!