“Lumi” i drogës nga Holanda, tre shqiptarë arrestohen me 3 mln euro kokainë. Si po e transportonin lëndën narkotike

E mërkurë, 09 October 2019 17:46

Një sasi prej 12 kg kokainë u sekuestrua nga policia italiane në Bolzano.

Lënda narkotike ishte e ndarë në 10 pako, 9 prej të cilave të mbështjella me letër celofon dhe një tjetër e mbështjellë në një çorape.

“Ansa” shkruan sot se kontrolli ndaj një automjeti u bë në hyrje të autostradës A22 nga Vipiteno. Substanca sipas hetuesve, ka një vlerë prej rreth 3 milion euro në tregun e shitjes me pakicë. Tre shqiptarë përfunduan në pranga, më i riu i të cilëve është një 23 vjeçar banues në Foggia.

Ata kishin krijuar një hapësirë të dyfishtë në makinë ku kishin fshehur drogën. Në një veturë tjetër që shoqëronte kokainën, ishin edhe dy shqiptarët e tjerë, përkatësisht 29 dhe 39 vjeç, banues në provincën e Pizës.

Në makinën e tyre u gjet pakoja me kokainë e mbështjellë në një çorape, çka bëri që hetuesit të arrijnë në përfundimisht se treshja kishte lidhje midis tyre. Mendohet se kokaina vinte nga Holanda.

Tre të arrestuarit tani janë në burg në Bolzano. Sipas analizave të bëra, kokaina e sekuestruar ka një pastërti prej 80%. Pasi u dërguan në burg, të tre shfrytëzuan të drejtën për të heshtur. Ata rrezikojnë nga 8 deri në 20 vjet burgim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Lufta” në Astir, Klajda Gjosha: Është pasqyra e qeverisjes që ka degraduar në arrogancë

Politikë

“Lufta” në Astir, Klajda Gjosha: Është pasqyra e qeverisjes që ka degraduar në arrogancë

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, shkruan në një postim në “Facebook” se përplasja e sotme në Astir është ndërthurja e korrupsionit me dhunën çnjerëzore që ushtrohet ndaj qytetarëve. “Përplasja sot në...

Cikalleshi thumbon Panuccin dhe hakmerret për përjashtimin e dikurshëm!

Sport

Cikalleshi thumbon Panuccin dhe hakmerret për përjashtimin e dikurshëm!

Sokol Cikalleshi, sulmuesi i Shqipërisë, që për arsye dëmtimi nuk do të jetë për dy ndeshjet ndaj Andorrës dhe Francës, është kthyer të flasë për çështjen e dikurshme me Panuccin...

Shqipëria do të jetë pjesë e platformes dixhitale rajonale të  menaxhimit të mbetjeve të ngurta jo të rrezikshme

Sociale

Shqipëria do të jetë pjesë e platformes dixhitale rajonale të menaxhimit të mbetjeve të ngurta jo të rrezikshme

Edhe pse ka patur dhe ka shumë iniciativa ricikluese të përdorimit të cikleve të produkteve ekzistuese dhe të teknologjisë rikuperuese, ende ekzistojnë burime të rëndësishme mbetjesh dhe materialesh, të cilat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!