"Për herë të parë në Shqipëri", Vasili: Mjekët shqiptarë bënë ndërhyrjen e rrallë

Diel, 22 Prill 2018 18:00

Edhe pse në të shumtën e rasteve është kritik me mjekësinë në Shqipëri, ditën e sotme, ish-ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili ka vlerësuar mjekët shqiptarë për një ndërhyrje shumë të vështirë që kanë bërë ditën e sotme.

Përmes një reagim në profilin e tij në Facebook, Vasili ka njoftuar se mjekët shqiptarë kanë realizuar me sukses rezeksionin e kancerit të zorrës së trashëme laparoskopi.

Siç thuhet në reagimin e Vasilit, kjo ndërhyrje është bërë për herë të parë në QSUT dhe në gjithë Shqipërinë është trajtuar kjo teknikë kirurgjikale e avancuar në trajtimin e kancerit të kolonit.

Ai thotë se të gjithë duhet të jenë krenarë për mjekët që kanë bërë këtë ndërhyrje, ndërsa ka shtuar se ata bëjnë mrekulli duke qenë modest.

Statusi i plotë:

Krenare per mjeket shqiptare dhe talentin e tyre.

Dite e bukur ne mjekesine shqiptare dhe shkencat mjekesore.

Ekipi i klinikes 3 realizon me sukses Rezeksionin e kancerit te zorres se trashe me laparoskopi. Per here te pare ne QSUT dhe ne mbare sistemin publik shqiptar nje teknike kirurgjikale te avancuar ne trajtimin e kancerit te kolonit.

Keta jane mjeket shqiptare.Duhet te jemi te gjithe shume krenare per ta.

Bejne mrekullira me shume talent dhe modesti.

Urime nga zemra kolege.

Modifikuar më Diel, 22 Prill 2018 18:08

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Politikë

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora u shpreh se vendimi i dhënë nga Gjykata për ish-ministrin Saimir Tahiri nuk ishte surprizë...

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Bota Shqiptare

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Javës tjetër një fushatë parazgjedhore fillon para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor. Udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, shpjegoi shkurtimisht se si e imagjinon...

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Sport

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Fillimi shumë i dobët i sezonit nga ana e Real Madridit ka vendosur në pikëpyetje të madhe të ardhmen e Zinedin Zidan, që u afrua vetëm pak muaj më parë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!