Sikur të mos mjaftonte rritja e energjisë elektrike, po abuzohet edhe me faturuimet

E Enjte, 03 May 2018 22:58

564 ankesa janë depozituara pranë Entit Rregullator të Energjisë në drejtim të energjisë së pamatur, faturimit aforfe, mbifaturimit apo faturimit fiktiv nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike për periudhën kohore janar-dhjetor 2017.

Të dhënat janë pjesë e analizës së kryer nga Kuvendi për institucionet e pavarura, ku ndër të tjera theksohet se 492 prej ankesave janë dërguar për trajtim pranë kompanisë OSHEE.

Objekt i ankesave janë edhe matjet jashtë kushteve teknike apo ankesa për vlera referuese, çka bën që Kuvendi të kërkojë rritje të vëmendjes ndaj konsumatorëve.

Në këtë kuadër, në mënyrë që konsumatorët të mos ndjehen të pambrojtur, duhet që ERE t’i kërkojë OSHEE-së respektimin e të drejtave të konsumatorit, përmirësimin e shërbimit të kujdesit ndaj klientit, evidentimin dhe ndëshkimin e sjelljeve arbitrare dhe të papërgjegjshme nga punonjës të kompanisë si dhe respektimin e afateve për shërbimet përkatëse, të cilat jo rrallë nuk respektohen, duke krijuar vonesa të cilat lenë vend për abuzim dhe korrupsion.

Ndërkaq, përveç kritikave, Shërbimi i Monitorimit të Institucioneve të Pavarura konstaton përmirësim në drejtim të kujdesit ndaj konsumatorit duke qenë se është përfunduar rregullorja e cilësisë dhe sigurisë.

Po ashtu vihet re se ERE ka asistuar në përgatitjen e formularit të aplikimit të gjithë klientët e energjisë elektrike të paraqitur pranë zyrave të këtij institucioni, i cili mund të aksesohet lehtësisht edhe në faqen online të këtij institucioni.

Modifikuar më E Enjte, 03 May 2018 23:45

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Sport

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Përfunduan 12 sfidat e para të grupeve në Europa League, teksa nuk mungojnë surprizat. Befasuese është humbja me rezultatin 2-1 e Lazios përballë CFR Cluj, ndërsa fiton pa probleme Arsenali. “Topçinjtë” arritën...

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Aktualitet

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Me sa duket tre gjyqtarët që do të vendosin për fatin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri ende nuk janë në një mendje për të dhënë verdiktin final. Nga Gjykata...

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Aktualitet

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Një video e rëndë po qarkullon në rrjetet sociale, ku siç shikohet një djalë po dhunon keqasi një vajzë ndërsa një djalë tjetër e asiston. Siç shikohet edhe nga pamjet vajza...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!