Shëngjin-Ravenna, nis punën linja e re e tragetit për transportin e mallrave

E Enjte, 17 May 2018 10:53

Trageti me automjete për transportin e mallrave ka nisur të funksionojë në portin e Shëngjinit. Linja e parë është vendosur me portin e Ravenas në Itali dhe kjo konsiderohet një lëvizje mjaft e rëndësishme për zhvillimet e mëtejshme në këtë port detar në veri të Shqipërisë.

Kamionët e mallrave do të mund të levizin nga Shengjini drejt Italisë dhe anasjelltas dy herë në javë.

Arritja e kësaj marrëveshje ka qënë një angazhim maksimal i drejtuesve në këtë port, të cilët shohin kapacitetet e lartë të zhvillimit që aktualisht disponon porti i Shëngjinit.

Drejtori i portit, Ermal Pacaj ka shpjeguar se interesimi i kompanive për të operuar nëpërmjet Shengjinit është i lartë, kjo edhe për shkak të kohës së shkurtër të përpunimit, tarifave dhe shkurtimimit të distancave për operatorët në veri.

Sipas tij, përdorimi i portit të Shengjinit për lëvizjen e trajlave me mallra do të ndikojë në ndryshimin e imazhit dhe rritjen e të ardhurave për këtë port.

“Trageti ANA ka filluar shërbimet në Portin e Shëngjinit nga data 14 Maj për të vijuar sipas një kontratë të nënshkruar tashmë ndërmjet SH.A Porti Detarë Shëngjin dhe Operatorit tregtar. Kjo linjë do të operojë në linjën Shëngjin – Ravenna dhe anasjalltas dy herë në javë dhe kryesisht do të jetë për mjetet e transportit”,- shpjegoi ai.


Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Angli, gjenden 39 persona të vdekur në një kamion në Essex

Politikë

Angli, gjenden 39 persona të vdekur në një kamion në Essex

39 persona janë gjetur të vdekur brenda kontenierit të një kamioni në Essex. Kamioni ishte nisur nga Bullgaria dhe hyri në Holyhead, Wales, të shtunën. BBC njoftoi se oficerët e Policisë...

Maqedonia “flet” shqip, Presidenti i drejtohet SHBA me gjuhën tonë: Faleminderit për ratifikimin e protokollit për në NATO

Politikë

Maqedonia “flet” shqip, Presidenti i drejtohet SHBA me gjuhën tonë: Faleminderit për ratifikimin e protokollit për në NATO

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka falënderuar në gjuhën shqipe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pas vendimit të djeshëm për të miratuar protokollin për anëtarësimin e vendit të...

Kundërshtuan shefin e rrugores, shkarkohen 3 oficerë policie

Aktualitet

Kundërshtuan shefin e rrugores, shkarkohen 3 oficerë policie

Debati me shefin e rrugores së Tiranës u ka kushtuar vendin e punës 3 oficerëve të policisë. 2 shefa të komisariatit të policisë rrugore në Tiranë dhe një specialist janë larguar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!