Rruga e Arbrit do riciklojë para të pista

E mërkurë, 23 May 2018 14:35

Nga Hekuran Vladi

(shënim)

Kontrata PPP për ndërtimin e Rrugës së Arbrit,   i është dhënë firmës "Gjoka Construction". Kjo firmë nuk ka as kapacitetin teknik, as atë financiar për finalizimin e kësaj kontrate. Ky nuk është ndonjë informacion konfidencial, pasi firma i ka publike të dhënat e saj.

Por, si do bëhet rruga? Formula quhet "nënkontraktimi i zi - termi im". Kontrata do të kalojë nëpër këto faza:

  1. 1. Z.Rrok (Gjoka Construction) do të nënshkruajë një nënkontratë me një kompani off shore.
  2. 2. Kjo kompani do të paguajë paratë (natyrisht me burim të paidentifikueshëm) dhe do lidh një nën-nën kontratë me një firmë, që ka kapacitetin teknik për kryerjen e punimeve.
  3. 3. Kompania off shore do të themelojë një filial në Shqipëri, të cilin e fut në joint-venture me z.Rrok për të vjelë të ardhurat e koncensionit për 10 vjet, të cilat janë gjithashtu të garantuara me kontratë nga buxheti i shtetit.

Ky nuk ishte një leksion për Rrokun, por një informacion për miqtë e mi.

rruga.png

Modifikuar më E mërkurë, 23 May 2018 14:40

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Politikë

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Këshilltari Ligjor i Presidentit, Bledar Dervishi i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese...

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Globi

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian sot prezantoi sistemin për vendosje të sanksioneve të Turqisë për shkak të shpimit të paautoziruar në Detin Mesdhe në afërsi të Qipros. Asnjë kompani turke deri më tani nuk...

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Globi

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Në Hong Kong, një protestues u plagos rëndë me armë zjarri të hënën nga një polic, ngjarje që shënon një përshkallëzim dramatik të demonstratave pro-demokracisë. Pamjet video tregojnë një polic duke...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!