Gazmend Leka çel ekspozitën personale në Shkodër, prezantohen 43 vepra

Tuesday, 14 May 2019 11:32

Piktori Gazmend Leka ka çelur në galerinë e qytetit të Shkodrës ekspozitën e tij personale me 43 vepra në pikturë, që i takojnë pesë cikleve të punuar prej tij. Vepra nga ciklet “Black box”, “Lutja”, “Molla”, “Natura Morta” dhe “Totemi” janë prezantuar për publikun. Çdo sallë prezanton veprat e një cikli në pikturë, dhe piktori Gazmend Leka shprehet se janë të shoqëruara dhe me tekstin kuratorial. “Prezantoj piktura të viteve të fundit, të organizuara në cikle, pasi galeria e Shkodrës më ndihmon të ekspozohem në këtë mënyrë me 5 sallat e saja të mëdha dhe të mbajtura mirë nga përkujdesja e stafit. Çdo sallë, prezanton veprat e një cikli të veçantë. Ato janë të shoqëruara nga teksti kuratorial, ruajtur nga ekspozitat e çelura ndër vite në Tiranë”, shprehet piktori. Sipas tij përmes kësaj ekspozite ka dashur që publiku shkodran, të njihte sadopak  rrugën në të cilën ka kaluar këto vitet e fundit. Por ai thekson se është ndër ekspozitat më të mëdha, që ka bërë në aktivitetin e tij. “Cikli i vizatimeve “Black box” dhe cikli “Natura Morta” shfaqen pothuajse të plotë, pasi janë koleksion i familjes. Disa vepra nga cikli “Totemi”, janë ende të panjohura për publikun, pasi nuk i kam prezantuar as në Tiranë, në ekspozitat e përvitshme. Besoj se është një ndër ekspozitat më të mëdha që kam bërë në gjithë jetën time artistike. Shfaqem i plotë përpara publikut të kulturuar shkodran, përpara miqve dhe mbi të gjitha, përpara studentëve të mi shkodranë që kam përcjellë gjatë 30 viteve, në atelietë e Akademisë së Arteve”, tregon më tej piktori Gazmend Leka. I njohur dhe i vlerësuar me artin e tij ndër vite, piktori Gazmend Leka shprehet se për herë të parë ndodhet në Shkodër me një ekspozitë personale, me ftesë të galerisë së qytetit dhe me mbështetjen e Bashkisë së Shkdorës. “Drejtori i institucionit të rëndësishëm të kulturës, z. Fatmir Juka, disa muaj më parë bisedoi me mua dhe më ftoi të ekspozohesha, për ta futur ekspozitën në kalendarin vjetor të vitit 2019. Stafi i vogël i galerisë, u angazhua profesionalisht për të ma bërë më lehtë prezantimin, me vënien në dispozicion të të gjitha sallave, me ambalazhimin e veprës, transportin, ftesat, posterin etj. I përmend këto njëra pas tjetrës, pasi nuk është e zakonshme për galeritë e rretheve, të të japin këtë mbështetje”, tregon piktori.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Selena Gomez do të martohet me aktorin 68-vjeçar? (FOTO)

Show-biz

Selena Gomez do të martohet me aktorin 68-vjeçar? (FOTO)

Pesë ditë më parë, Selena Gomez, shkroi në profilin e saj në “Instagram” se do të martohet me aktorin e famshëm, Bill Murray, dhe u duk se askush nuk e...

“Washington Post”, apel Brukselit: Po tradhtoni Ballkanin

Aktualitet

“Washington Post”, apel Brukselit: Po tradhtoni Ballkanin

“Përgjatë 16 viteve të fundit, Brukseli i ka premtuar vendeve të Ballkanit Perëndimor, që janë edhe rajoni më vulnerabël i Kontinentit të vjetër, se e ardhmja e tyre është në...

Bumçi: Sondazhet tregojnë fitoren e thellë të PD-së, por nuk hyjmë në zgjedhje me Ramën

Politikë

Bumçi: Sondazhet tregojnë fitoren e thellë të PD-së, por nuk hyjmë në zgjedhje me Ramën

Ish-deputeti demokrat, Aldo Bumçi, në një intervistë për Syri.net ka riktheksuar edhe njëherë qëndrimin e prerë të Partisë Demokratike dhe të opozitës së bashkuar, për të mos hyrë në zgjedhje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!