Nata e parë gjysmëfinale e Eurovision, ja shtetet që u kualifikuan

E mërkurë, 15 May 2019 11:40

Është mbajtur nata e parë gjysmëfinale e Eurovision.

Konkursi u zhvilluan në Tel Aviv në Izrael mbrëmjen e së martës, 10 vende janë kualifikuar për në finalen e madhe që do mbahet të shtunën, më 18 maj më Expo Tel Aviv.

Ishin 17 shtete që morën pjesë në gjysmëfinalen e parë, si Franca, Spanja dhe Izraeli që mund të votonin në konkurs. 10 finalistët do marrin pjesë në finalen e madhe së bashku me 10 vendet që do kualifikohen në gjysmëfinalen e dytë këtë të enjte dhe 6 vendet e  parakualifikuara, "Big Five" dhe vendin pritës Izraelin. 

Shqipëria përfaqësohet këtë vit nga Jonida Maliqi, e cila do performojë nesër në natën e dytë të festivalit me këngën "Ktheju Tokës". Këngëtarja shqiptare ishte mbrëmë në tapetin portokalli dhe shkëlqeu me një fustan të gjatë blu. Nga 41 vende që konkurrojnë, vetëm 26 do arrijnë të shkojnë në finalen e madhe të së shtunës që mbahet më 18 maj.

Kujtojmë se juria shqiptare përbëhet nga Anxhela Peristeri, Eranda Libohova, Dilan Reka, Julka Gramo dhe Gent Rushi.

Rezultati përfundimtar përcaktohet përmes një kombinimi të votave të jurisë dhe televotave.

Vendet që u kualifikuan në gjysmëfinalen e parë:

 • Greece - Katerine Duska me Better Love
 • Belarus - ZENA me Like It
 • Serbia - Nevene Božović me Kruna
 • Cyprus - Tamta me Replay
 • Estonia - Victor Crone me Storm
 • Czech Republic - Lake Malawi me Friend Of A Friend
 • Australia - Kate Miller-Heidke me Zero Gravity
 • Iceland - Hatari me Hatrið mun sigra
 • San Marino - Serhat me Say Na Na Na
 • Slovenia - Zala Kralj & Gašper Šantl me Sebi

Vendet që u skualifikuan në gjysmëfinalen e parë:

 • Belgium
 • Finland
 • Georgia
 • Hungary
 • Montenegro
 • Poland
 • Portugal
Modifikuar më E mërkurë, 15 May 2019 11:43

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Durrës, sekuestrohen 1 milion euro pasuri nga aktiviteti kriminal i një 57-vjeçari

Aktualitet

Durrës, sekuestrohen 1 milion euro pasuri nga aktiviteti kriminal i një 57-vjeçari

Seksioni Kundër Pastrimit të Parave në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës në bashkëpunim me Prokurorinë e Durrësit, ka vënë në sekuestro një shumë të konsiderueshme të hollash dhe pasuri të...

"Shqipëria i vetmi vend në Europë pa Gjykatë Kushtetuese dhe pa Gjykatë të Lartë"

Politikë

"Shqipëria i vetmi vend në Europë pa Gjykatë Kushtetuese dhe pa Gjykatë të Lartë"

Ish-Ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi, ka reaguar pas vendimit të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, i cili shkarkoi nga detyra gjyqtarin Edmond Islamaj, duke nxjerrë jashtë funksioni Gjykatën e Lartë. Në...

Selena Gomez do të martohet me aktorin 68-vjeçar? (FOTO)

Show-biz

Selena Gomez do të martohet me aktorin 68-vjeçar? (FOTO)

Pesë ditë më parë, Selena Gomez, shkroi në profilin e saj në “Instagram” se do të martohet me aktorin e famshëm, Bill Murray, dhe u duk se askush nuk e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!