10 fituesit e fundit të Palmës së Artë në Kanë

E mërkurë, 15 May 2019 11:44

Festivali i 72-të i Kanës nis dje në mbrëmje me 21 filma në garë për çmimin prestigjioz ”Palma e Artë”.

Më poshtë janë 10 fituesit e fundit të këtij çmimi:

-2018: ”Një çështje familjare” e Hirokazu Kore-Eda (Japoni)

– 2017 : ”Sheshi” i Ruben Östlund (Suedi)

-2016 : ”Unë, Daniel Blake” i Ken Loach (Britani e Madhe)

– 2015 : “Dheepan” i Jacques Audiard (France)

– 2014 : ”Gjumi dimëror” i Nuri Bilge Ceylan (Turqi)

-2013 : ”Jeta e Adelës” e Abdellatif Kechiche (Francë)

-2012: ”Dashuria” e Michael Haneke (Austri)

-2011 : ”Pema e Jetës” e Terrence Malick (SHBA)

-2010: ”Xhaxha Bonnmee, ai që mban mend jetën e tij të kaluar” i Apichatpong Weerasethakul (Tailandë)

-2009 : ”Fjongoja e bardhë” e Michael Haneke (Austri).

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

SuperKupa/ Partizani-Kukësi, ja formacionet zyrtare

Sport

SuperKupa/ Partizani-Kukësi, ja formacionet zyrtare

Partizani dhe Kukësi do të pëballen midis tyre në finalen e Superkupës së Shqipërisë ditën e sotme, në stadiumin “Elbasan Arena”. Të dyja ekipet, vijnë me trajnerë të rinj nga...

Krim monstruoz, shqiptari ther me thikë ish-bashkëshorten dhe partnerin e saj në Gjermani

Aktualitet

Krim monstruoz, shqiptari ther me thikë ish-bashkëshorten dhe partnerin e saj në Gjermani

Një shtetas nga Kosova vrau me thikë kuzhine ish-gruan e tij dhe partnerin e saj. Krimi makabër ndodhi ditën e sotme në qytetin e Saurleandit. Viktimat humbën jetën si pasojë e...

Ish Prefekti-Prefektit/ Ja shkeljet që po bën. Ademi legjitime si kryebashkiake

Politikë

Ish Prefekti-Prefektit/ Ja shkeljet që po bën. Ademi legjitime si kryebashkiake

Shkodra vazhdon të jetë në qendër të situatës politike në vend. Pas dorëheqje së Valdrin Pjetrit si kandidat për kryebashkiak, sepse është i arrestuar, dënuar dhe dëbuar nga Italia, Edi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!