6 kompozitorë, moncerti me muzikë moderne me veprat e tyre

E Enjte, 13 June 2019 11:54

Koncerti i Muzikës Moderne solli në skenën e arteve veprat muzikore të gjashtë autorëve. Pjesa më e madhe e veprave ishte premierë, por dhe të shkruara ndër vite u luajtën në skenën e Universitetit të Arteve nga 14 instrumentistë. Koncerti bëri bashkë krijues të muzikës, që këtë herë prezantuan veprat e tyre të muzikës moderne. Një koncert që ka shumë rëndësi kur dihen dhe problemet që po kalojnë autorët shqiptarë për krijimtarinë muzikore në vendin tonë. Në koncert u luajtën veprat e autorëve Ajet Çekiçi, Alban Dhamo, Enis Mullaj, Eriona Rushiti, Hamit Skilja dhe Kris Sopiqoti. Kompozitorja e njohur njëkohësisht dhe pedagoge e Fakultetit të Muzikës Eriona Rushiti shprehet se ky është një koncert, që ka nisur të zhvillohet prej disa vitesh. Koncerti i Muzikës Moderne sipas saj erdhi si një iniciativë e vetë autorëve. “Muzikë moderne është ajo kontemporane, muzikë e ditëve tona. Në këtë koncert janë dhe kompozitorë që janë të rinj. Ky është një koncert, që zhvillohet vit për vit nga vetë ne si autorë, pa ndihmën e asnjë institucioni dhe paguajmë vetë dhe instrumentistët. Pra është një iniciativë e jona thjesht për të mbajtur jetën artistike gjallë, që nuk duhet të jetë kështu”, shprehet mes të tjerave kompozitorja Eriona Rushiti. Autorët e rinj që janë pjesë e koncertit me veprat e tyre sipas kompozitores dhe pedagoges së arteve Eriona Rushiti kanë dalë nga klasat e profesorëve të Fakultetit të Muzikës. “Ata autorë që janë të rinj dhe marrin pjesë me veprat e tyre në këtë koncert ky është një brez, që nuk ka shumë kohë që ka mbaruar shkollën dhe ka kanë dalë nga klasat e profesor Aleksandër Peçit, Nestor Kraja, etj, është brezi i klasave ku është bërë përgjithësisht kompozicioni, ku ndryshoi dhënia e mësimit dhe u shndërrua kjo në klasa atelie dhe kjo është e reja. Njëri ka kuartet, një ka trio, unë kam solo piano dhe veprën time do ta luajë Milena Nikolla pianiste dhe pedagoge”, tregon kompozitorja Eriona Rushiti. Në skenë veprat u interpretuan nga artistët Fatjon Memaj, Era Canaj, Alessia Sadiku, Blerina Durmishaj, Igert Zeqiri, Gysi Teqja, Marsiona Bardhi, Fatos Bardulla, Blerina Foto, Ilir Kodhima, Milena Nikolla, Rubina Repa, Emi Murxhini dhe Enio Belegu.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nënkryetarja e LSI-së, Erisa Xhixho: Më 30 qershor do i frenojmë zgjedhjet me çdo formë

Politikë

Nënkryetarja e LSI-së, Erisa Xhixho: Më 30 qershor do i frenojmë zgjedhjet me çdo formë

Nga studio e Report Tv, nënkryetarja e LSI-së, Erisa Xhixho, e pyetur se çfarë do të ndodhë në votimet e 30 qershorit u shpreh se kjo do të jetë një...

Tonin Çobani: Edhe unë nuk do të votoj!

Aktualitet

Tonin Çobani: Edhe unë nuk do të votoj!

Studiuesi i njohur Tonin Çobani është bashkuar me intelektualët e tjerë që nuk do të votojnë me 30 qershor në zgjedhjet moniste. Ai ka postuar në facebook këtë shënim: “Edhe unë...

Modelja shqiptare “çmend” fansat me pozat provokuese (FOTO)

Show-biz

Modelja shqiptare “çmend” fansat me pozat provokuese (FOTO)

Modelja seksi, Kejvina Kthella, ka tërhequr sërish vëmendjen e fansave të saj të shumtë, teksa ka publikuar dy foto ku shfaqet mjaft provokuese. Në fotot e postuara në “Instagram”, ish-velina e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!