Komedia “Kopraci” shfaqet për të dënuarit e Drenovës

Tuesday, 25 June 2019 11:44

Teatri , Andon Zako Çajupi dha për herë të parë një shfaqje për të dënuarit e Drenovës, gratë e burgosura të Tiranës dhe familjarët e tyre. Në skenë është vënë komedia "Kopraci" i dramaturgut francez Molier me rol kryesor të 93 vjeçarit, Koço Qendro. Zamira Kita thotë se aktorët do të jenë gjithmonë të gatshëm për të dhënë shfaqje të tilla.

Zamira Kita: “Për në ishte shumë kënaqësi që të shërbenim të ndihmonin sadopak me argëtimin e tyre pse jo dhe si formë edukimi kulturor”.

Myfarete Laze e emocionuar tregon se këta persona të dënuar nuk janë rastësisht këtu, ata janë përzgjedhur për të parë këtë shfaqje pasi në jetën e tyre nuk kanë gëzuar emocione të tilla dhe sidomos në shfaqje teatrale.

Myfarete Laze: “Jo vetëm që është një ditë ndryshe por është një ditë e lirë.Një ditë krejt me shpirt , ata kanë me çfarë  të  luftojnë”.

Ndërsa, drejtori i burgut të Drenovës tha se të dënuarit kanë nevojë për veprimtari të tilla.

Genci Fejzollari(drejtori i burgut,Drenovë): “Unë do doja tu thoja që ishte një dëshirë siç e tha dhe Mefareti , e aktorëve dhe stafit tonë e të dënuarve të cilët kanë shumë nevojë për aktivitete dhe shfaqje dhe veprimtari të tjera brenda në  institucion”.

Kjo nismë duket se krijoi një atmosferë ndryshe për të dënuarit, të cilët patën emocion edhe nga prezenca e familjareve të tyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Globi

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Gjykata e Nju Jorkut e dënoi udhëheqësin meksikan të rrjetit të drogës, Joaquin "El Chapo" Guzman, me burgim të përjetshëm, plus 30 vjet. Guzman, 62 vjeç, u shpall fajtor për dhjetë...

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Show-biz

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Prej disa ditësh aktorja shqiptare Olta Gixhari poston foto në profilin e saj në Instagram nga pushimet e saj ku ka treguar dhe linjat seksi me bikini. Aktorja së fundmi ka...

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Sport

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Tashmë është zyrtare, Anxhelo Ndreca do të jetë pjesë e Lacios në sezonin e ardhshme. Ka qenë klubi kryeqytetas që nëpërmjet një komunikate zyrtare, ka njoftuar transferimin e 17-vjeçarit shqiptar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!