Gjergj Prevazi sjell “No Time”

E mërkurë, 07 August 2019 11:23

“No Time” titullohet shfaqja më e re e koreografit Gjergj Prevazi. I njohur në skena për punën e tij me artistët, këtë herë në vëmendje të koreografit të njohur është një bashkëpunim në Itali. Një shfaqje për të cilën po punon prej disa kohësh me kërcimtarët nga Italia dhe nesër në mbrëmje pritet që premiera të jetë në skenë. Gjergj Prevazi shprehet se para një muaji filloi të inskenojë koreografinë e tij më të re të titulluar “No Time”. “Shfaqja është një kërkim artistik bazuar në ripërsëritjen në formë spirale dhe ciklike të disa fenomeneve historike dhe sociale. Koncepti i shfaqjes mbështetet tek imazhi kozmik i rrethit, që është edhe imazhi i parë njerëzor në perimetrin e të cilit parakalojnë fitimtarët e të humburit, kriminelët e viktimat, dhunuesit e të dhunuarit, të gjallët e të vdekurit. Qendra e tij, në këtë rast, është metafora e barazlargimit ndaj së keqes e të mirës, ndaj krimit e ndëshkimit, ndaj joshjes dhe rezistencës, ndaj dashurisë e urrejtjes”, pohon koreografi për këtë vepër që nesër do të jetë për publikun. Premiera do të jetë për publikun në hapësirat arkeologjike ambientet të qytetit antik Paestum, në afërsi të Salernos në zonën e Campanias (me qendër Napoli), por koreografi Gjergj Prevazi shprehet se nuk do të mungojë edhe për publikun në Tiranë. “Shpresoj, që kjo shfaqje të prezantohet edhe në Tiranë, por kjo i përket vitit 2020”, pohon ai. Duke folur për këtë shfaqje, koreografi Prevazi një nga emrat e vlerësuar në skenën shqiptare, por dhe jashtë, shprehet mes të tjerave se produksioni është mjaft profesional dhe gjithmonë i gatshëm të suportojë procesin artistik. “E them këtë se tek ne në përgjithësi, pjesa e produksionit nuk është në nivelet e kërkimit artistik, madje shpesh bëhet pengesë apo frenim në zhvillimin e tij”, vijon më tej Prevazi. Ndonëse ka pasur plot eksperienca të tjera me kërcimtarë dhe kompani të huaja si gjermane, zvicerane, italiane, turke, serbe, maqedonase e boshnjake, çdo punë artistike sipas koreografit Gjergj Prevazi sugjeron qasje specifike dhe konkrete, varësisht karakteristikave e potencialeve psiko-fizike të kërcimtarëve apo dhe tematikave përkatëse. Sipas, tij, puna me 10 kërcimtarët e kësaj kompanie italiane, është në vetvete një sfidë profesionale. “Angazhimi, që kam marrë në këtë rast, me përball me nivele bashkëkohore të shkollës se dansit europian, që padyshim konfirmojnë ose sfumojnë nivelin e njohurive të mia profesionale. Dua të nënvizoj se shkolla italiane është djepi i dansit klasik e më vonë atij romantik, që ka ditur të përftojë në kohë edhe prurjet moderne e kontemporane”, pohon koreografi. Pas një pune disa javore, koreografi Prevazi shprehet se është arritur të krijohet një atmosferë mjaft pozitive me të gjithë kërcimtarët.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Aktualitet

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e kësaj të diele në ujërat e Adriatikut. Viktima është e seksit mashkull dhe është gjetur rreth 1 milje në det të hapur...

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Globi

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Këshilli ushtarak i Sudanit dhe aleanca e opozitës civile kanë nënshkruar një marrëveshje për ndarjen e pushtetit. Marrëveshja do të krijojë një këshill të ri qeverisës, ku do të përfshihen...

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Aktualitet

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Policia Kufitare parandalon dhe  godet një rast të  tentativës për trafikim të lëndëve narkotike në portin e Durrësit. Uniformat blu kanë sekuestruar 55.5 kilogramë kanabis, ndërsa kanë vënë në pranga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!