Shfaqja “Kanuni i Gruas”u shfaq në skenën e Teatrit Kombëtar

E Enjte, 08 August 2019 14:38

Shfaqja “Kanuni i Gruas” me regji nga Arlinda Morina erdhi për publikun në skenën e Teatrit Kombëtar. Performanca "Kanuni i Gruas" është një shfaqje emocionale e mbështetur në lëvizje skenike, këndim dhe biseda, e performuar nga aktore profesioniste. “Kanuni i Gruas” me regji nga Arlinda Morina dhe interpretimin e tetë aktorëve nga Kosova shënoi mbrëmë dhe premierën në skenën e Teatrit Kombëtar. Kjo shfaqje shtjellon temën e gruas në një cikël të procesit jetësor, duke e vënë theksin tek ndikimi i mjedisit në pritshmërinë e saj për jetën, nënshtrimin ndaj paragjykimeve, vlerësimeve dhe abuzimeve të ndryshme. Me mesazhe për shoqërinë tonë, kjo shfaqje teatrore sipas regjisores Arlinda Morina rikujton dhe të këqijat që i bëhen gruas. “Kam menduar, që përmes një performance të tregoj traditën e kanunit për gruan, prej lindjes deri sa mbaron jeta e saj. Për të kaluar të keqen duhet të rikujtojmë, që të mos përsëritet. Prandaj unë si regjisore kam rikujtuar veset e këqija, që bëhen ndaj gruas nga shoqëria jonë”, pohon regjisorja Morina për punën, që është bërë për realizimin e kësaj shfaqje në skenën e teatrit. Salla e Teatrit Kombëtar tashmë është hapur dhe artistë të ndryshëm po shfaqen me vepra e tyre. Jo vetëm artistë shqiptarë, por dhe të huaj janë në skenën e teatrit. Radha mbrëmjen e së mërkurës ishte e tetë artisteve nga Kosova, Arta Lahu, Kaltrinë Zeneli, Molikë Maxhuni, Qëndresa Kajtazi, Qëndresa Loki, Rajmonda Ahmetaj, Daniela Markaj dhe Vjosa Abazi, që sollën në skenën teatrore shfaqjen “Kanuni i Gruas”. Disa pjesë të kanunit dhe një monolog anonim nga botimi “Me kon nuse”, janë përdorur në shfaqje. Sipas regjisores së shfaqjes Arlinda Morina me rëndësi është dhe mesazhi për ndërgjegjësimin e shoqërisë sonë. “Mesazhi është që të rifilloj ndërgjegjësimi i shoqërisë, që femrën ta trajtoj si krijesë të barabartë me mashkullin”, pohon mes të tjerave regjisorja.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Globi

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Këshilli ushtarak i Sudanit dhe aleanca e opozitës civile kanë nënshkruar një marrëveshje për ndarjen e pushtetit. Marrëveshja do të krijojë një këshill të ri qeverisës, ku do të përfshihen...

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Aktualitet

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Policia Kufitare parandalon dhe  godet një rast të  tentativës për trafikim të lëndëve narkotike në portin e Durrësit. Uniformat blu kanë sekuestruar 55.5 kilogramë kanabis, ndërsa kanë vënë në pranga...

U përplas nga makina, ndërron jetë 69-vjeçari në Lushnjë

Aktualitet

U përplas nga makina, ndërron jetë 69-vjeçari në Lushnjë

Nuk ka mundur të mbijetojë i moshuari që u përplas nga makina ditën e djeshme në Lushnjë. Policia njofton se 69-vjeçari Myfit Dingo banues në Dushk ka ndërruar jetë pasi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!