Ilenia Colloca shpallet më e bukura e “Miss Arbëreshja 2019”

Diel, 11 August 2019 20:01

Ilenia Colloca, studentja nga Frascineto shkëlqeu gjatë Edicionit XV të “Miss Arbëreshja”, konkursit të bukurisë të organizuar nga shoqata Ahi Nama, e kryesuar nga Savio Montone, nën patronazhin e Komunës së Spezzano Albanese.

15 bukuroshe ishin në konkurrencë, dhe Ilenia i mposhti ato duke shënuar rikthimin e momentit të madh. Ajo përveç bukurisë, solli në pah identitetin e arbëresheve italianë.

“Është kaq e bukur që isha në gjendje të dal fitimtare, duke ruajtur traditat” tha misi, derisa krye bashkiaku Angelo Catapano u nda i kënaqur me iniciativën dhe organizimin në përgjithësi të kësaj ngjarjeje.

Vajzat tjera të konkursit, dolën para publikut duke paraqitur veç sharmit dhe bukurisë femërore edhe kostumet karakteristike për komunitetin arbëresh.

Organizatori Savio Montone, u shpreh po ashtu i kënaqur me mbarëvajtjen dhe siç tha ai “suksesin e kësaj ngjarjeje të bukur”. Ai tha se kishte emocione të shkëlqyera. Në fund u ndanë çmimet edhe për pjesëmarrëset tjera të kësaj gare që ka për qëllim t’i vë në pah vlerat e komunitetit arbëresh. 

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Aktualitet

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e kësaj të diele në ujërat e Adriatikut. Viktima është e seksit mashkull dhe është gjetur rreth 1 milje në det të hapur...

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Globi

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Këshilli ushtarak i Sudanit dhe aleanca e opozitës civile kanë nënshkruar një marrëveshje për ndarjen e pushtetit. Marrëveshja do të krijojë një këshill të ri qeverisës, ku do të përfshihen...

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Aktualitet

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Policia Kufitare parandalon dhe  godet një rast të  tentativës për trafikim të lëndëve narkotike në portin e Durrësit. Uniformat blu kanë sekuestruar 55.5 kilogramë kanabis, ndërsa kanë vënë në pranga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!