“Luftim e Mundim”, për fillimin e Luftës së Dytë Botërore në muze

E Enjte, 19 September 2019 14:06

Në Muzeun Historik Kombëtar u hap ekspozita me titull “Luftim e Mundim”. Ky aktivitet organizohet me rastin e 80-vjetorit të fillimit të Luftës së Dytë Botërore dhe vjen si bashkëpunim midis Muzeut Historik Kombëtar dhe Ambasadës së Republikës së Polonisë në Tiranë. Të ftuar në ceremoninë e hapjes ishin personalitete të shumtë si, diplomatë dhe ambasadorë të akredituar në Tiranë, politikanë të ndryshëm, historianë dhe personalitete të fushës së artit dhe të fesë. Ekspozita përmbante foto dhe materiale të ndryshme historike. Ekspozita që në ditën e parë të hapjes u përcoll me interesin e të pranishmëve, por me shumë rëndësi ishte dhe nga historianët. I pranishëm në ekspozitë, drejtori i Muzeut Historik Kombëtar dr. Dorian Koçi ndër të tjerash theksoi se nga lufta Polonia pasoi dëme të mëdha njerëzore, por edhe materiale. "Kujtesa jonë kolektive për tragjedinë e Luftës së Dytë Botërore bashkon brezat dhe mbetet një shprehje respekti maksimal për sakrificat e paraardhësve tanë. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Polonia pësoi dëme të mëdha materiale dhe njerëzore. Mjaft polakë u vranë në ekzekutime publike, ata u pushkatuan, u ekzekutuan duke u djegur të gjallë, ndërsa mjaft polakë të tjerë u asgjësuan në dhomat e gazit. Rreth 6.000.000 qytetarë polakë humbën jetën në Luftën e Dytë Botërore", u shpreh në fjalën e tij drejtori Dorian Koçi. Ambasadori i Republikës së Polonisë në Tiranë z. Karol Bachura, mes të tjerave u shpreh se ekspozita tregon historinë e popullit polak. Në fjalën e tij ambasadori Bachura tha se lufta shkaktoi miliona viktima. "Në agimin e 1 shtatorit të vitit 1939 ushtria gjermane pushtoi Poloninë, duke filluar Luftën e Dytë Botërore. Lufta fillimisht u përhap në Evropë dhe më pas u zgjerua në gjithë botën, duke çuar në katastrofën më të madhe në historinë e njerëzimit, duke shkaktuar disa miliona viktima të pafajshme. “Luftim e Mundim” tregon historinë e luftës së popullit polak kundër regjimeve totalitare, për liri dhe heroizmin për të shpëtuar të tjerët, guximin e ushtarëve dhe popullit të thjeshtë, vëllazërimi i armëve dhe lufta për lirinë vendeve të tjetra - të gjitha këto meritojnë përkujtimin tonë”, u shpreh ambasadori Karol Bachura gjatë ceremonisë së hapjes së ekspozitës në Muzeun Historik Kombëtar. Kjo ekspozitë do të qëndrojë për disa ditë në Muzeun Historik Kombëtar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VOA/ Presidenti serb shtrohet në spital me probleme shëndetësore

Aktualitet

VOA/ Presidenti serb shtrohet në spital me probleme shëndetësore

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është shtruar të premten mbrëma në spital për shkak të problemeve me zemrën. Në një njoftim të zyrës së tij, thuhet se ai u shtrua në...

Kroaci, alarm i kuq për shkak të motit të keq

Aktualitet

Kroaci, alarm i kuq për shkak të motit të keq

Në disa rajone të Kroacisë është aktivizuar alarmi i kuq për shkak të kushteve të këqija atmosferike. Si pasojë e reshjeve të rrëmbyeshme alarmi është aktivizuar për rajonet e Rijekës dhe...

Sanduiçet më të veçanta në botë kushtojnë 185 dollarë copa dhe ka një arsye për këtë

Kuriozitete

Sanduiçet më të veçanta në botë kushtojnë 185 dollarë copa dhe ka një arsye për këtë

Ky restorant vizitohet nga disa nga personat më të famshëm në botë, siç janë David Beckham, Ed Sheeran, Jack Dorsey, Guy Ritchie etj. Ajo që e bën të veçantë këtë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!