Teatri Japonez “Noh” magjeps publikun e Tiranës

Hënë, 07 October 2019 17:22

Në kuadër te edicionit të 13-të të festivalit “Takimet Muzikore të Dy Botëve”, publiku shqiptar u njoh për herë të parë me magjinë e Teatrit japonez “Noh”. Për gati dy orë, pjesëmarrësit kanë shijuar interpretimin e artistëve, nën shoqërinë e instrumenteve tradicionalë dhe lëvizjeve karakteristike, që janë pjesë e Trashëgimisë Botërore Jomateriale, mbrojtur nga UNESCO.

Teksa titrat shfaqeshin në ekran, në skenë nisi të luhej drama e një peshkatari, që një ditë të jetës së tij gjen mantelin e një zane, të cilin ia rikthen, duke e bekuar gjirin ku ai jetonte me lutjet e saj për bukuri dhe shpresë.

Ndërsa drama “Merimanga e tokës” kishte në fokus një Lord, I cili sëmuret në mënyrë të mistershme dhe vizitohet një natë nga një merimangë monstruoze. Sulmit te saj, Lordi I përgjigjet me shpatën e tij. Në lojë hyn më i besuari i Lordit dhe njerëzit e tij. Ai zotohet se do ta vrasë merimangën dhe gjurmët e çojnë në një guvë mali, ku ai i jep fund terrorit të saj.

Gjuha e lashtë japoneze, kombinuar me këtë formë arti qe orvatet mes traditës dhe modernes, rrëfeu për publikun se si jeta triumfon, apo se si arti ndërton ura komunikimi mes nesh, por dhe me ata që ndodhen në botën tjetër..

“Unë jam shumë i kënaqur që dhe publikut shqiptar i krijohet mundësia të njoh traditën tonë të dramës, Noh, atë traditë që familjet tona në shumë breza e kanë praktikuar, e kanë ndjekur, kush më shumë e kush më pak, por askush nuk e ka harruar, ndaj dhe jam shumë i gëzuar që dhe në Shqipëri mbërriti, Noh”, u shpreh për publikun Ambasadori i Japonisë në vendin tonë, Makoto Ito.

Falë interpretimit dinjitoz, kostumeve shumëngjyrëshe që i përshtateshin pjesëve dhe i që i shoqëronin, teatri Noh mori duartrokitje nga publiku shqiptar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Aktualitet

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Nëse mendojmë se bota e fëmijëve janë vetëm lodrat gabohemi. Ata mendojnë për bashkëmoshataret e tyre. Amina në Fier, vetëm 8 vjeç i është drejtuar emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” në...

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Aktualitet

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Dështimi për marrjen e datës në takimin e drejtuesve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Bruksel, u prit me zhgënjim në Shkup. Kabineti qeveritar i zotit Zaev ka njoftuar...

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Aktualitet

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Një familje shqiptare në Lipjan të Kosovës është goditur nga një tragjedi e dyfishtë brenda pak ditësh. Katër ditë pasi Shqipdon Aliu, 23 vjeç, ishte zhdukur, ka humbur jetën edhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!