Çmimi "Nobel" për letërsi i jepet autores polake Olga Tokarczuk dhe austriakut Peter Handke

E Enjte, 10 October 2019 13:10

Saktësisht, Tokarczuk-ut iu dha çmimi për vitin 2018 me motivacionin për “një imagjinatë narrative që me pasionin enciklopedik paraqet kalimin e kufijve si një formë e jetës”, e ndërsa Handke-s ai i 2019-s  “për punën e tij influencuese, ku me gjuhën e tij të pasur ka eksploruar periferinë edhe eksperienca të veçanta njerëzore”.

E lindur në vitin 1962, Olga Tokarczuk ka fituar një sërë çmimesh letrare si dhe romanet e saj janë përkthyer në më shumë se 20 gjuhë të botës.

Nga ana tjetër, Peter Handke, lindur më 1942-shin është i njohur për tekstet e vendosura në kinema dhe teatër.

Edhe pse ishte nder pretendentet kryesore Kadare as kete vit nuk mundi ta fitoje kete çmim te madh. Lajmi sapo u njoftua në Tëitter nga “Nobel Prize”.

  
 

Watch the very moment the Nobel Prizes in Literature for 2018 and 2019 are announced.

Presented by Mats Malm, Permanent Secretary of the Swedish Academy.

 
 

EGgyOP2WsAAFUeD.png

EGgykNcWwAEm8qs.jpg

Modifikuar më E Enjte, 10 October 2019 13:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia vë në pranga të shumëkërkuarin shqiptar, ishte i dënuar me 60 vite burg

Aktualitet

Policia vë në pranga të shumëkërkuarin shqiptar, ishte i dënuar me 60 vite burg

Një operacion i policisë greke në kufi me Shqipërinë ka çuar në pranga të shumëkërkuarin shqiptar i dënuar me 60 vjet burgim. Policia greke nuk bën publik as emrin dhe as...

Agim Kajmaku ende i arratisur, ka marrë dhe shiritin e kryebashkiakut

Politikë

Agim Kajmaku ende i arratisur, ka marrë dhe shiritin e kryebashkiakut

Ish-kreu i Bashkisë Vorë, Agim Kajmaku është në kërkim prej disa ditësh. Akuza më e rëndë është ajo e falsifikimit të formularit të dekriminalizimit. Gazetari, Andi Qosja raporton për “ABC...

A do të hetojë prokurorët nëse ka akuza? Ja përgjigja e kandidates Memçaj

Politikë

A do të hetojë prokurorët nëse ka akuza? Ja përgjigja e kandidates Memçaj

Kandidatja për Prokurore të Përgjithshme, Fatjona Memçaj ka dalë sot në një seancë dëgjimore para Këshillit të Lartë të Prokurorisë si kandidatja e dytë në garë për prokurorin e ri...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!