KLSH sjell në shqip librin "Simbolet polake"

E Enjte, 03 May 2018 18:08

Audituesit shqiptarë kanë sjellë në gjuhën shqipe botimin Simbolet e Polonisë, një shenjë falenderimi për mbështetjen që ky shtet ka dhënë ndaj KLSH.

Në libër prezantohen 100 fakte dhe ngjarje që simbolizojnë shtetin e Polonisë. Kreu i KLSH, Bujar Leskaj tha se libri është një vlerë e jashtëzakonshme për Shqipëtarët.

Bujar Leskaj: Libri 100 simbolet polake mbart për lexuesin shqiptar vlerat e jashtëzakonshme njohëse të Polonisë, të shpirtit polak të paepur për liri, të kulturës, artit, traditave, thesarave historike arkeologjike, ekologjike, ekonomike dhe shkencore të këtij vendi të madhe të Europës dhe Botës, mik i Shqipërisë dhe i shqiptarëve. Ai është një udhëtim në kohë mbi vendet më tërheqëse, doket e një kombi, ngjarjet më tipike, krijuesit më përfaqësues dhe personazhet që nuk shlyhen kurrë në kujtesën e tij.

Ambasadori polak në Shqipëri u shpreh se ky libër vjen në një ditë të shënuar për shtetin që ai përfaqëson, me rastin e 227 vjetorit të miratimit të kushtetutës së parë.

Ambasadori polak në Shqipëri: Për ne botimi i këtij libri në këtë datë është special, pasi në 3 maj 1791 në Poloni është miratuar Kushtetuta e parë dhe ky ishte një dokument i parë i këtij lloji për shtetet në Europë. Në libër prezantohet 100 simbolet më të rëndësishme polake.

Polonia ka ndihmuar ndër vitet KLSH në përmirësimin e standardeve audituese.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Aktualitet

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Shkodër gjatë turneut të boksit “Shkodra Boxing Night”, ku në përballjes mes durrsakut Ardit Murja dhe bullgarit Isus Velchkov, ky i fundit ka humbur...

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Aktualitet

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Një banesë në Shënkoll të Lezhës ka pësuar dëme nga termeti. Ndërkohë që emergjencat po mbledhin informacion pasi dyshohet të ketë dhe dëme të tjera në qarkun e Lezhës.

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Aktualitet

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipëria është në një zonë sizmike...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!