Historia e 13 festivaleve të filmit shqiptar, ja fituesit në vite

Premte, 04 May 2018 16:53

Festivalet e filmit lindën në mesin e viteve 70-të, atëherë kur kinostudioja “Shqipëria e re” prodhonte plot 14 filma artistikë në vit, mbi 30 filma dokumentarë dhe disa filma vizatimorë. Me nismën e regjisorit Kristaq Dhamo, Festivali i Parë u mbajt në vitin 1976, ku fitues dolën filmat “Beni ecën vetë” dhe “Në fillim të verës”. Festivali i dytë u zhvillua në 1977 dhe deri në vitin 1999 u zhvilluan ccdo dy vjet. Në festivalin e katër u nda filmi vizatimor dhe ai dokumentar në një fesitval më vete, për t’u bashkuar në 1991. Festivali i 10 u zhvillua në vitin 1995, i  11 në 2000, i dymbëdhtjeti në 2006 dhe në 2012 festivali i 13-të. Eshtë koha për festivalin e radhës, në 2018 apo 2019.

Fituesit në vite:

1976: “Beni ecën vetë” i Xh. Kekos dhe “Në filim të verës”, G. Erebara

1977: “Lulëkuqet mbi mure” i Dh, Xhuvanit

1979: “Gjeneral Gramafoni” i V. Gjikës

1981: “Ballë për ballë” i P. Milkanit, K. Ccashku

1983: “Njeriu i mirë” I. Mucca, K. Mitro

1985: “Dora e ngrohtë”, K. Ccashku

1987: “Rrethimi i vogël”, S. Kumbaro

1989: “Pranvera s’erdhi vetëm”, P. Milkani

1991: “Balada e Kurbinit”, K. Ccashku

1995: “Zemra e nënës”, B. Bisha

2000: “Kolonel Bunker”, K. Ccashku

2006: “Kukumi”, I. Qosja

2013: “Lindje Perëndim Lindje”, Gj. Xhuvani

/55news.al/

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Aktualitet

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Nëse mendojmë se bota e fëmijëve janë vetëm lodrat gabohemi. Ata mendojnë për bashkëmoshataret e tyre. Amina në Fier, vetëm 8 vjeç i është drejtuar emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” në...

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Aktualitet

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Dështimi për marrjen e datës në takimin e drejtuesve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Bruksel, u prit me zhgënjim në Shkup. Kabineti qeveritar i zotit Zaev ka njoftuar...

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Aktualitet

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Një familje shqiptare në Lipjan të Kosovës është goditur nga një tragjedi e dyfishtë brenda pak ditësh. Katër ditë pasi Shqipdon Aliu, 23 vjeç, ishte zhdukur, ka humbur jetën edhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!