2017, Linda Halimi, “bota” e vogël e Eurovizionit

Tuesday, 08 May 2018 11:34

Nga historia e pjesëmarrjeve të Shqipërisë në Eurovizion

Historia e pjesëmarrjeve të Shqipërisë në Eurovizion përsëritet me Linda Halimin. Përfaqësimi i vitit 2007 ka disa përsëritsje. Vetë Lindja, sikurse ka ndodhur më parë me këngëtarë me emër, u thirr nga SHBA për këtë performancë për Eurovizion. Një zë potent dhe i bukur i duhej Shqipërisë, por jo, mesa u pa, jo Eurovizionit.  

Kompozitori Klodian Qafoku shkoi për herë të dytë në Eurovizion, pas Luis Ejllit në 2006 dhe përsëri nuk kaloi në natën finale. Për të tretin vit radhazi Shqipëria nuk kaloi në natën finale. Pas tre kalimeve erdhën tre dështime njëri pas tjetrit. Vetëm 6 herë Shqipëria ka kaluar në finale. Shto edhe Ledina Ccelon që kaloi direkt në natën finale në 2005, 7 herë.

Si zakonisht mediat tona e ngritën në qiell këngëtaren, perfomancën “shkëlqimin”, votoat e internetit etj, dhe në fund Linda u kthye si iku. Po ajo histori... Përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurovison, Linda Halimi këndoi e katërta në natën e parë gjysmëfinale të Festivalit Europian të Këngës, i cili u zhvillua në Kiev të Ukrainës. Linda Halimi perfomoi me këngën e saj “World”, por “bota” e Lindës ishte shumë e vogël për Eurovizionin. Kënga u vleërsua me 76 pikë dhe zuri vendin e 14-të në gjysmëfinalen e parë.

Kënga “Bota “ fitoi Fesitvalin e 55 të këngës në RTSH, e kompozuar nga Klodian Qafoku dhe me tekstin e saj dhe Big Bastës.  Pas skualifikimit, Linda ka postuar një mesazh për gjithë ndjkesit e saj në rrjetet sociale: “Falemnderit te gjitheve per kete eksperience te bukur! Kam kaluar per mrekulli ! Fat vitin tjeter Shqiperia ime”- shkruan ajo.

Po le të shpresojmë sonte që Eugent Bushpepa të kalojë në natën finale të 12 majit, në edicionin e 63-të të Eurovizionit, që po zhvillohet në Lisbonë, pasi fituesi i vitit të kaluar është këngëtari nga Portugalia, dhe të mos ndodhë ajo historia e mëparshme. Të paktën të kalojmë në natën finale, pasi as Eugeni e as Shqipëria nuk e ka forcën të mahnisë Evropën me muzikën e saj...

  1. F. Slatina/55news.al/

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Itali, 5 hajdutë shqiptarë të arit dhe orave 'Rolex' ballafaqohen me viktimat për t'u identifikuar

Aktualitet

Itali, 5 hajdutë shqiptarë të arit dhe orave 'Rolex' ballafaqohen me viktimat për t'u identifikuar

Pesë shqiptarë u arrestuan në Marcianise, në Casertano, Itali, për grabitje në provincën e Avellino, shkruajnë sot mediat italiane. Ata u kapën nga karabinierët brenda një makine të marrë me qera...

Moti ofron pamje të frikshme/ Skenar katastrofik në rajonin e Mesdheut

Aktualitet

Moti ofron pamje të frikshme/ Skenar katastrofik në rajonin e Mesdheut

Prej dy ditësh, portali i specializuar i motit në Gjermani, Wetter, paralajmëron se rajonin e Mesdheut e pret një skenar katastrofik. Në kohën kur Venecia ka shënuar nivele rekord të përmbytjeve...

Shtylla të rrëzuara, fshatra në terr: Pasojat e stuhisë në Vlorë

Aktualitet

Shtylla të rrëzuara, fshatra në terr: Pasojat e stuhisë në Vlorë

Vlora vijon të jetë qarku më i prekur nga moti i keq. Reshjet e forta, shoqëruar me stuhi dhe shkarkesa atmosferike dëmtuan rrjetin elektrik në disa zona, kryesisht përgjatë bregdetit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!