Flamuri i Kosovës pas performancës së Serbisë në Eurovision, çmenden serbët (foto)

Saturday, 12 May 2018 09:08

Dje është mbajtur nata e dytë gjysmëfinale e “Eurovision 2018”. Plot 18 shtete konkurruan gjatë natës së mbrëmshme, nga të cilat 10 prej tyre arritën që të sigurojnë një vend për në finalen e madhe.

Në natën e mbrëmshme u prezantua edhe shteti i Serbisë, i cili u përfaqësua nga këngëtarja Sanja Ilic dhe Balkanika, me këngën “Nova Deca”.

Një detaj shumë interesant pas përfundimit të këngës, ka marrë vëmendjen e të gjithëve.

Pasi kanë mbaruar performancën e tyre, vetëm pak sekonda më vonë, gjersa po prezantoheshin këngëtarët e shtetit tjetër, është shfaqur flamuri i Kosovës.

Kjo është bërë përmes dy telefonave, të cilët shfaqnin flamurin e Kosovës, detaj ky i cili u kap edhe nga kamerat dhe u transmetua direkt.

Një ngjarje e tillë është komentuar shumë në rrjetet sociale, veçanërisht nga serbët, të cilët kanë kritikuar edhe vet “Eurovisionin” për transmetimin e këtyre pamjeve duke i quajtur provokuese, shkruan Telegrafi.

Kosova ende nuk ka të drejtë pjesëmarrje në “Eurovision”, kjo pasi nuk është anëtare e EBU (Unioni i transmetuesve të Evropës), dhe pengesë për këtë është edhe Serbia që nuk e njeh Kosovën si shtet.

Ndërkohë, Shqipëria, e cila këtë vit përfaqësohet nga Eugent Bushpepa me këngën “Mall”, ka arritur gjithashtu të jetë pjesë e finales së madhe.

euro kosove

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Politikë

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Këshilltari Ligjor i Presidentit, Bledar Dervishi i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese...

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Globi

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian sot prezantoi sistemin për vendosje të sanksioneve të Turqisë për shkak të shpimit të paautoziruar në Detin Mesdhe në afërsi të Qipros. Asnjë kompani turke deri më tani nuk...

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Globi

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Në Hong Kong, një protestues u plagos rëndë me armë zjarri të hënën nga një polic, ngjarje që shënon një përshkallëzim dramatik të demonstratave pro-demokracisë. Pamjet video tregojnë një polic duke...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!