Elbasan/ “FestFolk” rizgjon dashurinë e fëmijëve për folklorin

Hënë, 14 May 2018 16:09

Qendra Kulturore e Fëmijëve në Elbasan ka gjetur një mënyrë origjinale për të ngjizur gjurmët e traditës që në moshë të vogël.

Me moton “Fest Folk” është organizuar një festival ku fëmijët, ndryshe nga sa janë mësuar tashmë, kanë interpretuar vetëm nën tingujt e muzikës popullore tradicionale.

Drejtori i Qendrës Kulturore të Fëmijëve, Martin Kushi, e cilësoi këtë festival, siguri për të ardhmen e trashëgimisë sonë kultutore.

Ndërsa mësuesit e muzikës dhe koreografët tregojnë se fillimi ishte pak i vështirë, pasi fëmijët nuk shprehin dëshirë dhe kënaqësi për muzikën popullore, por më pas ata u dashuruan me të.

Në këtë festival morën pjesë më shumë se 20 shkolla dhe interpretuan rreth 380 fëmijë.

Organizatorët synojnë ta vazhdojnë edhe vitet e ardhshme këtë festival, në mënyrë që dashuria për folklorin të ringjallet mes fëmijëve dhe të rinjve.

vb

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia vë në pranga të shumëkërkuarin shqiptar, ishte i dënuar me 60 vite burg

Aktualitet

Policia vë në pranga të shumëkërkuarin shqiptar, ishte i dënuar me 60 vite burg

Një operacion i policisë greke në kufi me Shqipërinë ka çuar në pranga të shumëkërkuarin shqiptar i dënuar me 60 vjet burgim. Policia greke nuk bën publik as emrin dhe as...

Agim Kajmaku ende i arratisur, ka marrë dhe shiritin e kryebashkiakut

Politikë

Agim Kajmaku ende i arratisur, ka marrë dhe shiritin e kryebashkiakut

Ish-kreu i Bashkisë Vorë, Agim Kajmaku është në kërkim prej disa ditësh. Akuza më e rëndë është ajo e falsifikimit të formularit të dekriminalizimit. Gazetari, Andi Qosja raporton për “ABC...

A do të hetojë prokurorët nëse ka akuza? Ja përgjigja e kandidates Memçaj

Politikë

A do të hetojë prokurorët nëse ka akuza? Ja përgjigja e kandidates Memçaj

Kandidatja për Prokurore të Përgjithshme, Fatjona Memçaj ka dalë sot në një seancë dëgjimore para Këshillit të Lartë të Prokurorisë si kandidatja e dytë në garë për prokurorin e ri...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!