Kori i qytetit të Pejës “Siparantum Choir” të hënën me datë 7 maj do të udhëtojë për në Nancy të…
Mbi librin voluminoz të Enver Lepenicës “Himne, këngë dhe marshe patriotike të Ballit Kombëtar”  Studiuesi Enver Memishaj - Lepenica gjithnjë…
Eksperimenet e dështuara të RTSH-së me prezantimet në Eurovizion vijojnë me Eneda Tarifën, e cila, edhe pse me një zë…
Me rastin e 85 vjetorit të ditëlindjes së zonjës së madhe, Nexhmije Pagarusha (Nderi i Kombit), Tirana festoi sot ditëlindjen…
Gëzim Llojdia* *Studiues  1.Albanologët e famshëm. Ndër ata albanologë  të famshëm  gjëndet i renditur  Georg Stadtmüller edhe pse më pikpamje naziste ai shkruajti…
El Classico” i sotëm, ndoshta nuk ka vlerën e viteve të kaluara kur diskutohej titulli, por me siguri mbetet ndeshja…
Nga Petrit Ali Mulla (Konispol) Osman Taka ishte nga familja e madhe e Takanjve,te Konispolit, një nga familjet, qe se…
Në Shkodër është kthyer në traditë tashmë që çdo 6 Maj të festohet “Dita e luleve”. Kjo festë i vesh…
Të fiksuara në fotografi, sukseset e teatrit Aleksandër Moisu në Durrës, janë ekspozuar për dashamirësit e kulturës në hollin e…
Jo vetëm polemika dhe sfida në Amici, por edhe shumë emocione. Takimi i pestë i shoë-t të drejtuar nga Maria…
Gjatë ditëve festive të këtij muaji, vizitorët do të mund të kenë mundësi të  vizitojnë të gjitha monumentet dhe sitet…
Lajmi i dhimbshëm i poetes dhe shkrimtares Flutura Açka për vdekjen e djalit të saj të vetëm trishton pa masë…

Lajmet e fundit

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Aktualitet

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Shkodër gjatë turneut të boksit “Shkodra Boxing Night”, ku në përballjes mes durrsakut Ardit Murja dhe bullgarit Isus Velchkov, ky i fundit ka humbur...

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Aktualitet

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Një banesë në Shënkoll të Lezhës ka pësuar dëme nga termeti. Ndërkohë që emergjencat po mbledhin informacion pasi dyshohet të ketë dhe dëme të tjera në qarkun e Lezhës.

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Aktualitet

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipëria është në një zonë sizmike...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!