Ky është 83 vjeçari, Mustaf Lulja Nga Shkodra, i cili gjatë gjithë jetës së tij ka punuar në bujqësi por…
Filmi “Elvis walks home” me regji nga Fatmir Koçi ishte pjesë e kompeticionit zyrtar në edicionin e 23 të “AVANCA…
Aleanca për Mbrotjen e Teatrit ka vendosur që të kërkojë ndihmën e qytetarëve për ruajten godinave të dy teartrove. Në…
Ekspozita shqiptaro-rumune është çelur në Qendra Kulturore "Lasgush Poradeci" në Galerinë e Arteve të këtij qyteti. Pikturat e artistëve pogradecarë,…
Jennifer Lopez gjatë ditëve të kaluara ka mbushur 50 vjet dhe me këtë rast ka marrë urime dhe dhurata të…
“Legjenda e vendit të t’shenjtë” një film me skenar dhe regji nga Eliona Thomaraj rrëfen legjendën e kishës së Laçit,…
Ramë Lahaj mbrëmë mbushi Prishtinën me ngjyrat artistike të zërit të tij të veçantë. I titulluar ‘’Ramë Lahaj ëith Friends’’…
Prej sot e deri më 10 gusht mbahet edicioni i 18-të i festivalit të filmit “DokuFest”, ndërsa tematika e këtij…
Sapo ka mbaruar shfaqja e dytë në Teatrin Kombëtar “ Shtëpia e sëmurë”, e mbajtur nga aktorët Arben Bajraktari dhe…
Vijon jeta artistike te Teatri Kombëtar. Në këto momente po mbahet një tjetër shfaqje, pas asaj të aktorit Mehdi Malkaj.…
“Open Cinema” po zhvillon sezonin e tretë në vendin tonë. Një projekt, që sjell për publikun në qytete të ndryshme…
Muzeu Historik Kombëtar vijon të mbetet atraksioni kulturor dhe historik për vizitorët vendas dhe të huaj edhe për gjashtëmujorin e…

Lajmet e fundit

Nuk ju pëlqen diçka në Facebook? Së shpejti mund të ankoheni në "Gjykatë"

Teknologji

Nuk ju pëlqen diçka në Facebook? Së shpejti mund të ankoheni në "Gjykatë"

Pas skandalit ku dolën të dhënat e miliona përdoruesve, Facebook ka marrë masat që të mos ndodhë më një gjë e tillë. Facebook do të krijojë një bord mbikëqyrës me 11...

Protokolli i Montrealit, 32 vite të sukseshme, sfida e re e ngohjes globale

Aktualitet

Protokolli i Montrealit, 32 vite të sukseshme, sfida e re e ngohjes globale

Në prag të Samitit të Kombeve të Bashkuara për Klimën, i cili do të mbahet në New York, javën që vjen, vlen të nënvizohet se Protokolli i Montrealit mbi substancat...

Komedia e zezë që ironizon Hitlerin, fitues i TIFF

Kulturë

Komedia e zezë që ironizon Hitlerin, fitues i TIFF

Filmi satirik “Jojo Rabbit”, me regji të Taika Waititit, është vlerësuar si prodhimi më i mirë i vitit në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto. Ngjarjet vendosen në vitin 1940 në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!