KOSOVË/Kryetarja e AKI-së justifikohet: S’kemi mundësi kontrolli

Premte, 13 Prill 2018 14:55

Zv/drejtori i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, Latif Merovci nuk u paraqit  para Komisionit për mbikëqyrje.

Kryetarja e Komisionit, Ganimete Musliu u shpreh se ushtrimi i presionit demokratik mbi organizmin në fjalë është i pamundur.

“Unë nuk dua të paragjykoj – se kjo Agjenci është jashtë kontrollit – dhe të përgjigjem për kompetencat që nuk më takojnë. Sa u përket institucioneve të tjera, nuk e di a u janë përgjigjur apo jo Presidencës dhe Kryeministrisë. Si Komision e kemi të pamundur të ushtrojmë kontrollin demokratik mbi këtë institucion. Do të ketë zhvillime në javën e ardhshme, por nuk ka diçka konkrete që sot të jap përgjigje për opinionin e gjerë”, tha Ganimete Musliu, kryetare e Komisionit Mbikëqyrës të AKI-së.

Drejtuesit e AKI-së janë ftuar 4 herë të raportojnë mbi zhvillimet e fundit në vend, duke nisur nga deportimi i shtetasve turq, që shkaktoi një tërmet të vërtetë në skenën politike të Kosovës, por e kanë shmangur këtë detyrim.Pas kërkesës së kryeministrit Ramush Haradinaj, kreu i Agjencisë Driton Gashi dha këtë javë dorëheqjen nga posti.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Aktualitet

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Një ushtri e armatosur është formuar në një fshat japonez për të ndaluar ‘pushtimin’ e zonës nga majmunët dhe vjedhjen e të mbjellave. Më shumë se 30 vullnetarë në komunitetin malor...

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Bota Shqiptare

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Policia sot rreth orës 17:00 ka filluar një operacion anti-drogë në Tetovë. Sipas informacioneve të para janë sekuestruar rreth 22 kg drogë. Operacioni është zhvilluar në bulevardin kryesor të qytetit...

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Aktualitet

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Ky është Daniel Gjinaj, një adoleshent shqiptar me banim në Angli për të cilin nuk dihet asgjë prej më shumë se një jave. Policia thotë se Daniel Gjinaj është zhdukur nga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!