‘Ekstradimiet’, Maqedonia e Veriut shqyrton kërkesën e Turqisë

Hënë, 08 Prill 2019 20:49

Maqedonia e Veriut do të veprojë në përputhje me Konventën ndërkombëtare për ekstradim dhe rregullativat e brendshme ndaj kërkesës së Turqisë për dorëzimin e të dyshuarve si anëtarë të organizatës “FETO”. Kryeministri Zaev theksoi se Institucionet vendase janë duke shqyrtuar kërkesat e shtetit turk, por pa bëre me dije do të ketë veprime konkrete ose jo. Sipas të parit të ekzekutivit, të gjitha veprimet do të merren mbi bazën e dëshmive.

“Turqia është mik i madh. Ata kanë argumentet e tyre të konfirmuara nga institucionet turke. Neve do të veprojmë në përputhje me rregullat ndërkombëtare dhe marrëveshjet ndërkombëtare. Për këtë çështje kompetente është Prokuroria Publike dhe pritet konfirmimi dhe procedimi nga ana tyre, madje jo vetëm kur kërkon Turqia, por edhe kur vërtetohet vepër penale e një personi më pas i njëjti duhet ekstraduar. Në këtë drejtim shumë rëndësi ka legjislatura vendore, ajo ndërkombëtare por edhe miqësia me Turqinë” – është shprehur Zoran Zaev.

I pyetur nëse pret reagimin e parlamentit të Turqisë me mos ratifikimin e protokollit për në NATO, në rast se nuk ekstradohen të dyshuarit për terrorizëm, Zaev pretendon se nuk pret një situatë të tillë.

Një dosje që ka siguruar Alsat që rezulton të jetë e datës 16 gusht 2018, shteti turk kërkon ekstradimin e njërin prej 15 të dyshuarve në bazë të vendimin gjyqësor të Gjykatës Supreme për krime të rënda në Kahramanmarash, i akuzuar për veprën penale “anëtar i grupit të armatosur terrorist FETO”. Dosja jep detaje për lëvizjet e të dyshuarit, komunikimet e tij dhe prononcimin e dëshmitarëve. Kohë më parë, Agjencia shtetërore informative e Turqisë “Anadolu”, menjëherë pas hapjes së kësaj çështjeje kishte publikuar listën e strukturës së udhëheqësve të bizneseve në Maqedoninë e Veriut të cilët dyshohen se janë pjesëtar të FETO-s. Në listë figurojnë pronarë të 7 shkollave, por edhe firma për transport, tregti, shëndetësi dhe turizëm. Ekstradimin e kërkoi edhe ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar gjatë vizitës së tij në Shkup javën e kaluar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!