Zgjedhjet e pjesshme në Veri të Kosovës, Marko Gjuriç i ndalohet hyrja

Saturday, 18 May 2019 17:14

Kërkesa e shefit të Zyrës së Kosovës në Serbi, Marko Gjuriç, për hyrje në Kosovë të dielën, në ditën e zgjedhjeve për kryetarët e komunave veriore, është refuzuar nga autoritetet e Kosovës.

Lajmi është konfirmuar nga Ministria e Jashtme e Kosovës, sipas së cilës kërkesa u refuzua për shkak se nuk është në përputhje me marrëveshjen e Brukselit, ku kërkesat duhet të adresohen vetëm gjatë ditëve të punës dhe jo në fundjavë.

Shefi i Zyrës së Kosovës në Serbi, Marko Gjuriç kishte thënë për mediet në Serbi se do të ishte i pranishëm në ditën e zgjedhjeve në komunat veriore të Kosovës, përkundër refuzimeve të njëpasnjëshme nga autoritetet e Kosovës për vizitë.

Gjuriç madje u arrestua në mars të vitit të kaluar nga Policia e Kosovës, pasi nuk kishte përfillur urdhrin e ndalimit të lëshuar nga qeveria.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë thotë ndërkohë se ka përfunduar të gjitha aktivitetet për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veri. Deri më tani nuk është raportuar ndonjë parregullsi, ndërsa të dielën në orët e para të mëngjesit do të bëhet shpërndarja e materialit zgjedhor.

“Nesër do të votohet në Leposaviç, Zubin Potok, Mitrovicën e Veriut dhe Zveçan. Për këto zgjedhje garojnë PDK-ja, Vetëvendosja dhe Lista Serbe. Numri i qytetarëve me të drejtë vote në këto 4 komuna është 57.983 votues, apo 970 votues më shumë në krahasim me zgjedhjet lokale të 22 tetorit të vitit 2017”, tha Valmir Elezi, zëdhënës i KQZ-së.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri erdhën pas veprimit të kryetarëve në këto 4 komuna, të cilët dhanë dorëheqjet në shenjë proteste për veprimin e qeverisë së Kosovës, konkretisht vënien e taksës 100% ndaj produkteve serbe.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Emrat/ 6 kandidatë për Gjykatën Kushtetuese

Aktualitet

Emrat/ 6 kandidatë për Gjykatën Kushtetuese

6 kandidatë kanë paraqitur interes dhe kanë aplikuar për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese pas rihapjes së garës nga Kuvendi me 21 gusht të këtij viti. Prej tyre do të përzgjidhet vetëm...

Spahiu: Edhe me kodin e ri zgjedhor nëse dalin sërish përgjime, nuk do ti njohim zgjedhjet

Politikë

Spahiu: Edhe me kodin e ri zgjedhor nëse dalin sërish përgjime, nuk do ti njohim zgjedhjet

Ish-deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Përparim Spahiu në një intervistë për Ora News konfirmoi se nëse nga qeveria do të ketë një propozim serioz për zgjidhjen e krizës, opozita...

Grupi i famshëm i vajzave bashkohet, së shpejti me një super surprizë për fansat (FOTO)

Show-biz

Grupi i famshëm i vajzave bashkohet, së shpejti me një super surprizë për fansat (FOTO)

Grupi i famshëm muzikor, “Pussycat Dolls”, do të ribashkohet dhe do të ketë një surprizë të madhe për publikun. Pas 10-vitesh të ndara, vajzat e hitit “Don’t Cha”, do të mbajnë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!