Intervista për Zërin e Amerikës/ “Korrigjimi i kufirit Kosovë-Serbi mori goditje, por nuk ka vdekur!”

Tuesday, 21 May 2019 08:58

Ideja e korrigjimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojë të jetë e pranishme në prapaskenë për aq kohës sa nuk do të ketë një alternativë, thotë analisti Agon Maliqi. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, zoti Maliqi theksoi se ideja për korrigjimin e kufirit ishte një veprim taktik që në njëfarë mënyre ka neutralizuar idenë e ndarjes së Kosovës, pa një parim të reciprocitetit në kontekstin e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës. Zoti Maliqi, i cili ndodhet në Uashington në kuadër të një programi për studimin e demokratizimit të shoqërive, të organizatës amerikane Fondi Kombëtar për Demokraci, tha se bllokimi i dialogut është pasojë e ngecjes së procesit të zgjerimit të Bashkimit Evropian dhe përçarjeve brenda tij./VOA

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

… Sot, që nesër të mos jetë vonë!

Politikë

… Sot, që nesër të mos jetë vonë!

Nga Halil Teodori Situata politike në Shqipëri ka hyrë në një fazë kritike. Palët e përfshira sa vijnë dhe potencojnë frontet e përballjeve. Asnjë rreze shprese nuk ka për kompromis. Shteti...

Tragjike/ I moshuari gjendet pa jetë në mes të qytetit! Detajet

Aktualitet

Tragjike/ I moshuari gjendet pa jetë në mes të qytetit! Detajet

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete sot pasdite në qytetin e Korçës. I moshuari është identifikuar si Y.Muja. Policia dhe grupi hetimor ndodhen në vendin e ngjarjes dhe po punojnë...

Kriza e përplasjet në KZAZ, apeli i PDIU: Rama t’i kthehet arsyes

Aktualitet

Kriza e përplasjet në KZAZ, apeli i PDIU: Rama t’i kthehet arsyes

PDIU përmes një deklarate për mediat është shprehur e shqetësuar për situatën e fundit politike në vend. Ajo thekson se Shqipëria po rrëshqet me shpejtësi drejt një situate dramatike. Mes tjerash...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!