Shkatërrohet grupi i drogës në Itali, trafik narkotikësh edhe me shqiptarët

Saturday, 15 June 2019 17:24

Policia italiane ka arrestuar 12 persona, shtetas italianë, të dyshuar për veprimtari mafioze, grup të strukturuar kriminal në fushën e trafikut të drogës. Ata ishin një grup që synonte marrjen e monopolit dhe kontrollit mbi territorin e San Giovanni Galermo dhe Lineri në Catania.

Udhëheqësi i organizatës besohet se është Orazio Coppola, që i atribuohet klanit Mazzei – Carcagnusi, pjesë e familjes Santapaola-Ercolano. Pranë tij kishte burra besnikë, të gatshëm të hidhen në rrezik për veprimtari të ndryshme ilegale. Hetimet kanë zbuluar se pjesëmarrësit në organizatë merreshin me zhvatje e trafik droge, raportojnë mediat italiane.

Organizata, në fakt nuk kishte si qëllim vetëm trafikun e drogës, por edhe pasurimin me mënyra si zhvatja dhe presioni mbi biznesmenë lokalë. Kjo organizatë shpërndante dy lloje drogash: marijuanë dhe kokainë. Banda kishte shtrirë aktivitetin edhe në Bari, ku në një rast gjatë hetimeve ishin takuar me dy shqiptarë, të cilëve iu kishin borxhe droge.

Nga hetimet u zbulua edhe një rast grabitjeje nga ana e Antonino Nicolosi, i cili u vendos në arrest shtëpie. Të gjithë të tjerët, italianë, janë dërguar në paraburgim në Catania.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

Aktualitet

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

aksidenti me motor. Mësohet se dy turistët nga Suedia dhe Italia kanë marrë plagë të rënda në trup.   Ata janë transportuar me helikopter drejt Spitalit të Traumës në kryeqytet, ndërkohë që ende...

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Politikë

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Vijojnë presionet shtetërore nga banorëve të Unazës së Re. Teksa protesta e tyre vijon të jetë e përditshme prej muajsh tashmë, qeveria dhe bashkia e Tiranës herë pas here i provokon...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!