Studenti nga Kosova fiton konkursin ndërkombëtar të arkitekturës

Tuesday, 09 July 2019 18:59

Një student kosovar është fituesi i konkursit ndërkombëtar të arkitekturës së zhvilluar në Itali. Rron Bexheti rrëmbeu çmimin e parë së bashku me dy studentë të tjerë të universitetiy Lund të Suedisë.

Kosovari, Rron Bexheti, student në Universitetin Lund të Suedisë, është fituesi i konkursit ndërkombëtar të arkitekturës "Sfida e jetesës kolektive në Romë" 2019.

Gjatë vitit 2018 me mijëra persona protestuan në rrugët e kryeqytetit italian ndaj mungesës së politikave të strehimit.

Mjaft banorë u dëbuan nga shtëpitë që kishin zënë ilegalisht duke shtuar numrin e të pastrehëve.

Për të përballuar këtë krizë strehimi në Romë, u organizua konkursi ndërkombëtar "Sfida e jetesës kolektive" i cili ftoi arkitektë, projektues, studentë e universitete nga e gjithë bota për të realizuar projektin më të mirë për konceptin e një bashkëjetese të përballueshme.

Fituesi i këtij konkursi arkitekture u shpall projekti i Universiteti Lund  në Suedi me firmën e 3 studentëve të arkitekturës  kosovarin Rron Bexheti, Karin Frykholm dhe Lisa Fransson.

Ky projekt parashikon ndërtimin e banesave të ardhshme në Romë përgjatë 19 km gjatësi të mureve Aurelian që rrethojnë disa pjesë të qytetit.

Projekti synon të zgjidh problemin e politikave të strehimit e të dëshmoj se ky mur historik është i dobishëm për një të mirë të përbashkët për banorët e qytetit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

‘Mosha e tretë, në mëshirë të fatit’, LSI: Skandal

Politikë

‘Mosha e tretë, në mëshirë të fatit’, LSI: Skandal

LSI akuzon qeverinë se ka braktisur shtresat vunerabët të shoqërisë shqiptare, ku bëjnë pjesë edhe pensionistët. Ish-deputetja e LSI, Nora Malaj, tha në një konferencë për media se “Qeveria nuk guxon...

U rrahën në mes të Tiranës, Einxhel Shkira flet për herë të parë

Show-biz

U rrahën në mes të Tiranës, Einxhel Shkira flet për herë të parë

Ditën e djeshme, burime për “Iconstyle.al” treguan se në zonën e Liqenit të Thatë në Tiranë kishte plasur sherri mes Einxhel Shkirës, Kejvina Kthellës dhe Oriola Marashit. Siç u mësua, vajzat...

Të mirat shëndetësore që sjellin mandarinat e gjelbra

Shëndeti

Të mirat shëndetësore që sjellin mandarinat e gjelbra

Mandarinat janë shumë të shijshme, por sjellin edhe një sërë benefitesh për organizmin tonë. Ato janë bujare duke na dhënë vitaminën e nevojshme C për sistemin imunitar, i cili na...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!