Italia, më shumë burime për frenimin e valës së imigrantëve

Tuesday, 09 July 2019 21:41

Qeveria italiane ka në plan të përdorë më shumë burime financiare në luftën e saj kundër emigrantëve që arrijnë me anije, thanë zyrtarët. Komentet vijnë ndërkohë që numri i të ardhurve po rritet, duke e shtuar trysninë ndaj ministrit të brendshëm Matteo Salvini.

Rreth 47 emigrantë u sollën në breg të martën para agimit nga një anije patrullimi e policisë italiane, ndërsa një anije bamirëse e refuzuar nga Italia shpëtoi 44 vetë në Mesdheun qendror dhe tha se ata do të transferoheshin në Maltë gjatë ditës. Pas një rënieje të shpejtë muajt e fundit, numri i emigrantëve është shtuar që nga qershori.

Kontrabandistët e qënieve njerëzore gjithnjë e më shumë po i fusin anijet e tejmbushura me emigrantë thellë në ujërat ndërkombëtare për t’iu shmangur rojeve bregdetare libiane të financuara nga Italia.

Salvini, i cili e ka ndërtuar kredibilitetin e tij politik kryesisht me përpjekjet për të ndalur fluksin e emigrantëve, i shkroi homologut të tij tunizian duke i kërkuar të bëjë më shumë për të penguar nisjen e njerëzve nga Tunizia dhe për të pranuar me shpejtësi ata që kapen duke ikur.

Gjatë 18 muajve të fundit, numri më i madh i emigrantëve që hyjnë në Itali është nga Tunizia.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Franca kthen me 'charter' 29 azilkërkues, ndër ta edhe një familje me 5 anëtarë

Aktualitet

Franca kthen me 'charter' 29 azilkërkues, ndër ta edhe një familje me 5 anëtarë

Vijonë në Rinas, operacionet e përbashkëta të riatdhesimit të shtetasve shqiptarë të cilëve u është refuzuar azili në vendet e BE-së. Sot u kthyen 29 shtetas nga Franca, mes tyre edhe...

Jetëshkrimi/ Ja kush është Petraq Milo, kandidati i propozuar nga Presidenti për drejtimin e KLSH-së

Aktualitet

Jetëshkrimi/ Ja kush është Petraq Milo, kandidati i propozuar nga Presidenti për drejtimin e KLSH-së

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka vendosur t’i propozojë  Kuvendit, Petraq Milon për kryetar të KLSH-së. Prof. Dok. Petraq Milo është një personalitet me një eksperiencë të jashtëzakonshme, brenda dhe jashtë...

Tre të rinj prangosen në Mirditë, ishin në kërkim

Aktualitet

Tre të rinj prangosen në Mirditë, ishin në kërkim

Prangosen 3 të rinj në Mirditë. Një 20-vjeçar dhe dy të tjerë nga 24 vjeç janë kapur nga policia pas goditjes me sende të forta të një 43-vjeçari në qytetin...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!