Haradinaj, gjeneralit serb: Edhe Millosheviçi mendonte si ti për përkrahjen ruse, por dihet si përfundoi

Tuesday, 06 August 2019 09:08

Kryeministri i dorëhequr i Kosovës Ramush Haradinaj është përplasur në distancë me deklarata me Shefin e Shtabit të Ushtrisë Serbe, gjeneralin Milan Mojsiloviç, pasi ky i fundit tha se Rusia si partner strategjik i Serbisë do të vazhdojë ta përkrahë vendin e tij për çështjen e Kosovës. “Kemi përkrahjen nga zyrtarët e lartë ushtarakë rusë se si të veprojmë lidhur me çështjen e Kosovës. Natyrisht se jemi të interesuar për sigurinë e serbëve jo vetëm në veri të Kosovës, por në gjithë vendin”, tha Mojsiloviç gjatë vizitës zyrtare në Moskë.

Fill pas kësaj deklarate, Haradinaj përmes një postimi në Facebook, i kujtoi gjeneralit serb se edhe Slobodan Millosheviçi mendonte njësoj si ai, por i doli keq. “Komandanti i ri i ushtrisë së vjetër famëkeqe të Serbisë, Milan Mojsiloviq, paska deklaruar se kanë përkrahjen e ushtrisë ruse për sfidat në Kosovë. Ia kujtojmë atij se edhe Millosheviq mendonte njësoj, por i doli keq. Ata duhet t’i ndalin këto provokime,” shkruan Haradinaj.

Gjatë vizitës zyrtare në Moskë, shefi i Shtabit të Ushtrisë serbe, tha se veprimet e njëanshme të Prishtinës po rrezikojnë sigurinë. Lidhur me këto deklarata ka reaguar edhe zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj, i cili ka thënë se “mesazhet dhe kërcënimet nga ana e Serbisë në drejtim të Kosovës janë duke u bërë çdo herë e më të shpeshta”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Globi

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Këshilli ushtarak i Sudanit dhe aleanca e opozitës civile kanë nënshkruar një marrëveshje për ndarjen e pushtetit. Marrëveshja do të krijojë një këshill të ri qeverisës, ku do të përfshihen...

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Aktualitet

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Policia Kufitare parandalon dhe  godet një rast të  tentativës për trafikim të lëndëve narkotike në portin e Durrësit. Uniformat blu kanë sekuestruar 55.5 kilogramë kanabis, ndërsa kanë vënë në pranga...

U përplas nga makina, ndërron jetë 69-vjeçari në Lushnjë

Aktualitet

U përplas nga makina, ndërron jetë 69-vjeçari në Lushnjë

Nuk ka mundur të mbijetojë i moshuari që u përplas nga makina ditën e djeshme në Lushnjë. Policia njofton se 69-vjeçari Myfit Dingo banues në Dushk ka ndërruar jetë pasi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!