Të rinjtë shqiptarë arrestohen në aeroport, përdornin dokumente falso për kalimin e kufirit

Saturday, 07 September 2019 15:45

Autoritetet policore italiane në aeroportin e Ciampinos në Romë kanë vënë në pranga 5 të rinj shqiptarë të moshës nga 25- 30 vjeç.

Akuza ndaj tyre është zotërim e përdorim i dokumenteve të falsifikuara në kalimin e kufirit.

Ata kishin adoptuar mënyrën e njohur “swapping”, njohur si shkëmbim për të udhëtuar drejt një vendi jo Schengen me dokumente të falsifikuara.

Kjo mënyrë konsiston në blerjen e 2 biletave udhëtimi, një biletë për të udhëtuar drejt një vendi Schengen e një tjetër drejt një vendi jo të zonës Schengen.

Sapo kalonin kontrollin kufitar ajror me dokumentin e tyre origjinal që i lejonte të udhëtonte në zonën Schengen, ata dezertonin fluturimin e përdornin dokumente të falsifikuara për t'u imbarkuar drejt një vendi jo të zonës Schengen.

5 shqiptarët janë dënuar me 1 vit e gjysmë burg, por si persona pa precedent penal i është pezulluar dënimi, që në rast përsëritjeje do të jetë shumë më i rëndë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Champions/ Napoli shemb kampionët, paqe në Dortmund-Barcelona

Sport

Champions/ Napoli shemb kampionët, paqe në Dortmund-Barcelona

Mbrëmje e çmendur në Champions League, me rezultate të jashtëzakonshme anembanë kontinentit. Napoli ka befasuar kampionët në fuqi të Europës, teksa në “San Paolo” kanë dominuar Liverpulin me rezultatin 2-0...

Ekzekutimi i Santiago Malkos, kush janë 4 personat e shpallur në kërkim

Aktualitet

Ekzekutimi i Santiago Malkos, kush janë 4 personat e shpallur në kërkim

Pas dëshmisë që i arrestuari i vetëm si dyshuar i përfshirë në vrasjen e Santiago Malkos ka dhënë para grupit hetimor, policia ka shpallur në kërkim të paktën 4 persona...

Kuriozitete

Fotografohet zebra e rrallë

Një zebër e rrallë e porsalindur është fotografuar në Rezervuarin “Maasai Mara Game” në Kenia. Kafsha me ngjyrë kafe dhe me pika të bardha vodhi vëmendjen e Antony Tira, i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!