Kongresi Amerikan, letër Bashkimit Evropian: Liberalizoni vizat për Kosovën

E mërkurë, 09 October 2019 08:21

Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme të SHBA, Elliot Engel i është drejtuar me një letër Bashkimit Europian ku i kërkon liberalizimin e vizave për Kosovën.

Pikërisht, kjo letër i është drejtuar Presidentit të Komisionit të BE-së, Presidentit të Këshillit të BE-së, Donald Tusk dhe 28 krerëve të shteteve anëtarë.

Engel thekson se “Nëse qytetarët kosovarë trajtohen si çdo vend tjetër i Ballkanit, do të udhëtojnë pa viza në zonën Shengen, por pamundësia për të dhënë liberalizimin e vizave tregon se BE po vepron me dy standade për popullin e Kosovës.”

Ai bën apel që liberalizimin i vizave për Kosovën të bëhet pa vonesa të mëtejshme. Letra i është dërguar krerëve të BE dhe vendeve anëtare në datën 4 tetor.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident tragjik në Itali, vdes shqiptari

Aktualitet

Aksident tragjik në Itali, vdes shqiptari

Një aksident tragjik i ka marrë jetën një të riu shqiptar. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në zonën e Corropolit, Teramo, Itali. Në një makinë ‘Opel Meriva’, ishin duke udhëtuar...

E rrallë në Belgjikë: Kryetari i bashkisë `nuk zbaton` ligjin për dëbimin e një familje shqiptare

Globi

E rrallë në Belgjikë: Kryetari i bashkisë `nuk zbaton` ligjin për dëbimin e një familje shqiptare

Paul Magnette kryetari i bashkisë së qytetit Charleroi në Belgjikë “ka thyer” ligjet e vendit, duke i dalë në krah një familje shqiptare. Sipas medias vendase `DH.be` politikani i njohur i...

Angli, gjenden 39 persona të vdekur në një kamion në Essex

Politikë

Angli, gjenden 39 persona të vdekur në një kamion në Essex

39 persona janë gjetur të vdekur brenda kontenierit të një kamioni në Essex. Kamioni ishte nisur nga Bullgaria dhe hyri në Holyhead, Wales, të shtunën. BBC njoftoi se oficerët e Policisë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!