Ka shtatë muaj që qeveria kosovare po bën të gjitha përpjekjet e mundshme për rinovimin e shkollave shqiptare në Bujanoc. …
Gjermania zhvillon sot zgjedhjet për këshillat bashkiak, ndërsa mes kandidatëve ka edhe shqiptarë. Aneta Wolter është njëra prej tyre, e…
Vojsllav Sheshel ka planifikuar që të mbajë një tubim në fshatin Hrtkovvi në veriperëndim të Beogradit, për të shënuar 26-vjetorin…
Deklaratat homofobike janë bërë shkak për përplasjen midis ministrit serb dhe Kryeministres Ana Brabic. Ministri pa portofol Nenad Popoviç, një…
Shkoi në Angli si emigrante, por u përzgjodh si më e bukura e qytetit të Manchesterit. Kjo është historia e…
Raporti i Komitetit Kombëtar Amerikan për Politikat e Jashtme i ka bërë edhe një herë të qartë Serbisë se nuk…
"Ka ardhur koha për të vepruar në Ballkanin Perëndimor”, titullohet raporti që katër veteranë të diplomacisë amerikane prezantuan në Institutin…
Bashkësia e Komunave Serbe në Kosovë nuk duhet të ketë kompetenca ekzekutive dhe duhet të ketë garanci që të mos…
Pas vërejtjeve të Komisionit të Venedikut në prill të këtij viti, sërish ka pësuar ndryshime Ligji për informatorët, i njohur…
Sulmet kibernetike i rëndojnë marrëdhëniet midis Greqisë dhe Turqisë. Ekspertët grekë lëshojnë alarm dhe paralajmërojnë për sulme të tjera. Gati…
Me konferencën “Demokracia më e re evropiane, Pavarësia, Pluralizmi, Integrimi” organizuar nga ambasada gjermane në Prishtinë shënohet 10 vjetori i…
Organizata Botërore për Imigracionin (IOM) ka njoftuar se më shumë se 10 000 migrantë që kishin mbërritur në Greqi dy…

Lajmet e fundit

Nuk ju pëlqen diçka në Facebook? Së shpejti mund të ankoheni në "Gjykatë"

Teknologji

Nuk ju pëlqen diçka në Facebook? Së shpejti mund të ankoheni në "Gjykatë"

Pas skandalit ku dolën të dhënat e miliona përdoruesve, Facebook ka marrë masat që të mos ndodhë më një gjë e tillë. Facebook do të krijojë një bord mbikëqyrës me 11...

Protokolli i Montrealit, 32 vite të sukseshme, sfida e re e ngohjes globale

Aktualitet

Protokolli i Montrealit, 32 vite të sukseshme, sfida e re e ngohjes globale

Në prag të Samitit të Kombeve të Bashkuara për Klimën, i cili do të mbahet në New York, javën që vjen, vlen të nënvizohet se Protokolli i Montrealit mbi substancat...

Komedia e zezë që ironizon Hitlerin, fitues i TIFF

Kulturë

Komedia e zezë që ironizon Hitlerin, fitues i TIFF

Filmi satirik “Jojo Rabbit”, me regji të Taika Waititit, është vlerësuar si prodhimi më i mirë i vitit në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto. Ngjarjet vendosen në vitin 1940 në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!