Mungon prodhimi vendas, në tregje mall importi

E mërkurë, 06 Mars 2019 22:25

Shqiptarët po i blejnë më shtrenjtë ushqimet që konsumojnë. Kjo edhe për faktin se tregjet e brendshme furnizohen kryesisht me mallra importi, pasi prodhimi vendas mungon gjatë pjesës dërrmuese të vitit.

Të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se në janar, çmimet në grupin “Ushqime dhe pije joalkoolike” u rritën me 4.3% kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë.

Për ushqimet, familjet shqiptare konsumojnë rreth 43% të buxheteve të tyre. Kjo do të thotë se mungesa e prodhimit vendas në tregje nuk penalizon vetëm fermerët, por edhe konsumatorët, që privohen nga produktet “Made in Albania”, më të freskëta e ci lësore,si dhe me çmime më të ulëta.

Modifikuar më E mërkurë, 06 Mars 2019 22:25

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Braimllari: Protestat në axhendën e opozitës! Rama të ikë

Politikë

Braimllari: Protestat në axhendën e opozitës! Rama të ikë

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, i ftuar në studion e ”Report Tv”, u shpreh se fakti që nuk u hapën negociatat është një ngjarje e rëndë dhe përgjegjësi...

S’përmbahet Demi Rose, i nxjerr të gjitha (FOTO)

Show-biz

S’përmbahet Demi Rose, i nxjerr të gjitha (FOTO)

Modelja superseksi, Demi Rose tashmë njihet për pozat e saj të nxehta , të cilat nuk nguron t’i publikojë në rrjete sociale. 24-vjeçarja këtë herë është shfaqur me bikini të zeza...

Këto shenja tregojnë që s’do të jeni kurrë i pasur

Lifestyle

Këto shenja tregojnë që s’do të jeni kurrë i pasur

Sigurisht, asgjë nuk duhet t’ju demotivojë apo t’ju bëjë pesimistë ndaj asnjëherë mos u dorëzoni! Kini kujdes, ato që do t’ju rreshtojmë më poshtë mund të jenë lehtësisht të përmirësueshme...

Sondazh

Nothing found!