Hoxhara tokat djerrë, fermerët: Nuk kemi marr asnjë dëmshpërblim nga shteti

Diel, 10 Mars 2019 13:02

Këto toka në fshatin Hoxharë të Fierit nuk prodhojnë më.

Fermerët kanë zgjedhur të mos i mbjellin pasi nuk marrin mbrapsht as mundin dhe as prodhimin e dëshiruar. Shkak janë bërë përmbytjet e vitit 2015 dhe 2017, që i kanë kthyer ato në joproduktive.

Fermer: Nuk japin prodhim. U përmbytën dy herë rresht.

Në Hoxharë banorët jetojnë përmes të ardhurave nga bujqësia dhe blegtoria. Me dëmtimin e tokave edhe jetesa e tyre është bërë e vështirë. Ndër vite, ata thonë se nuk kanë marrë dëmshpërblim për tokat e përmbytura apo asistencë nga qeveria.

Fermer: Në 2015 na erdhën vlerësimet. Asnjëri nuk mori. Ata që kishin njohje me kryetarin e bashkisë i mori të gjitha.

Rreth 80% e tokave në këtë fshat janë cilësuar të kategorisë së 7, që do të thotë se prodhojnë shumë pak, ndërsa përmbytjet e fundit kanë përkeqësuar gjendjen e tyre. Në kushte të tilla, fermerët apelojnë shtetin që të mos u marr taksën e tokës, për aq kohë sa ato mbeten djerrë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Politikë

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Teksa kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi foli dje për një platformë të PD-së prej 5 pikash për zgjidhjen e krizës, sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari tha se ajo...

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Aktualitet

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spitalin e Përrenjasit, ku mësohet se dy të sëmurë kanë ndërruar jetë nga ilaçet e skaduara. Denoncimin e ka bërë publik një qytetar që...

VIDEO/ Dalin pamje, si u ndoq dhe u ekzekutua ish-polici Malko

Aktualitet

VIDEO/ Dalin pamje, si u ndoq dhe u ekzekutua ish-polici Malko

Dalin pamjet e ndjekjes së makinës së Santiago Malkos nga atentatorët, pak sekonda para ekzekutimit. 26-vjeçari u qëllua me breshëri nga xhami i pasëm i një Mercedes-Benz, që e ndiqte në...

Sondazh

Nothing found!