Komuniteti rom dhe egjiptian në protestë për dritat

Premte, 19 July 2019 17:28

"I them Ramës të më lidhë dritat se nuk kam. Jam fukareshë."

Prej 17 vitesh Dilja nuk ka energji elektrike në banesë. Është kryefamiljare dhe shtatë fëmijët e saj kanë lindur dhe janë rritur në terr.

Protestuese: "Nuk mundem ti paguaj dritat dhe të bëj kontratën se nuk kam lekë, me një përkrahje që marr 65 mijë lekë nuk më del."

Ajo vjen nga qyteti i Cërrikut për të protestuar në Tiranë përkrahë anëtarëve të komunitetit rom dhe egjiptian nga Berati, Korça, Fieri dhe Elbasani.

Energjinë elektrike nuk ka mundësi ta paguaj ndaj kërkon lehtësi nga shteti.

Protestuese: "Gjithçka e bëj me qiri. Vendin e shtroj me qiri, gjellën e bëj me qiri dhe bukën e ha me qiri."

Protestuesit thonë se ndihen të diskriminuar dhe jetojnë në kushte të mjerueshme. Përveç dritave probleme kanë me strehimin dhe papunësinë.

Protestuese: "Skam shtëpi, vetëm një kasolle me mushama."

Aktivistët e komunitetit rom thonë se ligji i vitit 2015 “ Për sektorin e energjisë elektrike” që u kompenson 210 kë familjeve në nevojë nuk zbatohet për shkak të mosmiratimit të një VKM-je.

Aktiviste: "Nuk kërkojmë energji falas, nuk kërkojnë tu falen debitë por shteti ofron skema mbështetëse. 210 kë falas për çdo familje të varfër nuk i kushton asgjë këtij shteti."

Për këtë çështje është ndërmarrë edhe një peticion, i firmosur nga 2 500 persona dhe që është dorëzuar në Kryeministri.

Modifikuar më Premte, 19 July 2019 17:32

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Sot me kuqezinjtë”/ Meta nxjerr videon, motivon kombëtaren kundër Moldavisë

Aktualitet

“Sot me kuqezinjtë”/ Meta nxjerr videon, motivon kombëtaren kundër Moldavisë

Në prag të sfidës së kombëtares shqiptare në Moldavi, Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka publikuar një video, përmes së cilës motivon duke iu dhënë kuarjo të fortë kuqezinjve. Me një...

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Sport

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Shqipëria do të kërkojë të zhbëjë në Moldavi humbjen e hidhur që i la sfida me Turqinë, ndërsa Edi Reja ka vendosur të bëjë dhe ndryshime në formacion. Kështu, titullar...

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Politikë

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Erisa Xhixho, nënkryetarja e LSI-së, ka reaguar në Facebook me anë të një postimi, ku vlerëson opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias, si dhe thekson se Presidenti i Republikës nuk...

Sondazh

Nothing found!