“Volkswagen” nis prodhimin në masë të makinave elektrike, synon pushtimin e tregut (Fotot)

Tuesday, 10 September 2019 22:04

“Volkswagen” e revolucionarizoi industrinë e automobilave me shpikjen e modelit ”Beetle”, i prezantuar zyrtarisht në vitin 1938. Kompania gjermane po synon të përsërisë historinë me ID.3 – automjetin e saj të parë të prodhimit në masë, i gjithi elektrik.

ID.3 ka një formë interesante me pesë dyer, me autonomi deri në 550 kilometra në varësi të madhësisë së baterisë. Prodhimi i automjetit me emetim zero fillon në nëntor të këtij viti dhe “Volkswagen” me krenari po njofton se më shumë se 30,000 makina tashmë janë porositur.

Duke folur për baterinë, pasi të fillojë prodhimin e modeleve të rregullta ID.3, do ofrojë tre mundësi të ndryshme. Modeli bazë ka një bateri 45 kWh për një interval deri në 330 kilometra.

Pastaj vjen bateria 58 kWh me një autonomi deri në 420 kilometra, ndërsa bateria tjetër është 77 kWh për deri në 550 kilometra.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Aktualitet

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Shkodër gjatë turneut të boksit “Shkodra Boxing Night”, ku në përballjes mes durrsakut Ardit Murja dhe bullgarit Isus Velchkov, ky i fundit ka humbur...

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Aktualitet

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Një banesë në Shënkoll të Lezhës ka pësuar dëme nga termeti. Ndërkohë që emergjencat po mbledhin informacion pasi dyshohet të ketë dhe dëme të tjera në qarkun e Lezhës.

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Aktualitet

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipëria është në një zonë sizmike...

Sondazh

Nothing found!