Mësoni zhvillimin e monedhës Bitcoin që prej daljes së versionit të parë

E Enjte, 19 Prill 2018 18:35

Sa po rritet zhvillimi teknologjik i Bitcoin? Sa lloje të reja të Bitcoin kanë lindur prej daljes së versionit të parë?

Specialistët e sigurisë së teknologjisë informative dhe mbrojtjes së kriptovalutave, shpjegojnë se si dhe sa valuta të tjera kanë lindur pas Bitcoinit. Bitcoin ashtu si edhe kriptovalutat tjera gjendet në një proces të pandalshëm të zhvillimit tyë teknologjisë.

Koncepti i bitcoinit si kriptovalutës së parë, ashtu edhe të gjitha të tjerave është i bazuar në platformën e kodit të hapur të programimit. Kodi i hapur apo publik, nënkupton se është i qasshëm nga të gjithë dhe se secili mund ta modifikojë tutje sipas nevojave të tij,

i Gjithë kodi programues për Bitcoin mund të gjendet në platformën zhvilluese GitHub, ashtu si edhe kodi programues për të gjitha kriptovalutat tjera.

Secili prej nesh mund të e marrë kodin programues në GitHub, dhe pastaj të bëjë ndryshimet programuese dhe kështu të krijojë kriptovalutën e tij,

Krijimi i një versioni të ri të kodit të hapur me modifikimin e kodit të vjetër quhet Forking  ( nga anglishtja: Fork – piru, piruri). Kjo shprehje tashmë përdoret në çdo gjuhë, dhe ën kuptim të kriptovalutave, do të thotë krimi i një valute të re. Për të lehtësuar që me krijimin e kriptovalutave të reja të merren edhe përdoruesit që nuk kanë njohuri në programim, ekzistojnë softëare që ndihmojnë në këtë punë.

Një ndër më të njohurit është Forkgen, i cili me pak mund nga ana e jonë në mënyrë automatike e krijon kriptovalutën e re.

Teknologjikisht, krijimi është relativisht i thjeshtë, por pjesa tjetër e promovimit të një kriptovalute të re kërkon aftësi dhe ndërmarrësi biznesore.

Forking mund të ndahet në dy pjesë kategori të reja bazë edhe Hard Forking (të fortë), dhe në Soft Forking (të butë).

Hard Forking e ndan kri një kriptovalute nga e cila lind një valutë e re digjitale, dhe kështu vazhdojnë të ekzistojnë dy kriptovaluta të ndara.

Te Soft Forking, kriptovaluta e re i merre funksionet e të vjetrës dhe ‘Blockchani” dhe pastaj pushon ‘Blockchaini’.

Pra te Soft Forking kemi të bëjmë më shumë me një modifikim të kriptovalutës.

Nga Bitcoin deri tani kanë lindur mbi gati 70 kriptovaluta. Disa prej valutave që kanë lindur nga versioni i parë janë: Bitcoin Cash (SCH), Bitcoin Gold (BTG), BitCore (BTX), Bitcoin Private (BTCP), Bitcoin Diamond (BCD), Super Bitcoin (SBTC), BitcoinX (BCX), CLAMs (CLAM), Segëit2X (B2X) dhe shumë të tjera.

Disa nga derivatet e Bitcoin janë të suksesshëm, por shumica nuk ka arritur të shndërrohet në mjet pagese, Nga 69 derivate ët Bitcoin, vetëm 10 përdoren në tregtim. Pas lancimit të Bitcoin Cash (BCH), të gjitha versionet tjera kishin karakteristika më të këqija. 

aaa2345

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Sport

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Përfunduan 12 sfidat e para të grupeve në Europa League, teksa nuk mungojnë surprizat. Befasuese është humbja me rezultatin 2-1 e Lazios përballë CFR Cluj, ndërsa fiton pa probleme Arsenali. “Topçinjtë” arritën...

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Aktualitet

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Me sa duket tre gjyqtarët që do të vendosin për fatin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri ende nuk janë në një mendje për të dhënë verdiktin final. Nga Gjykata...

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Aktualitet

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Një video e rëndë po qarkullon në rrjetet sociale, ku siç shikohet një djalë po dhunon keqasi një vajzë ndërsa një djalë tjetër e asiston. Siç shikohet edhe nga pamjet vajza...

Sondazh

Nothing found!