Rreziku nga profilet false, adoleshentja: “Mu nxi jeta”

Tuesday, 24 Prill 2018 17:06

Një adoleshente ka denoncuar në policinë e Beratit se prej një viti, në rrjetet sociale janë krijuar adresa të ndryshme me emrin dhe fotot e saj.

Vajza me inicialet  S.N ka thënë se kjo është bërë shqetësim për të dhe të gjithë famijen.

 “Mu nxi jeta, janë 100 adresa me emrin dhe fotot e mia. Familja është e shqetësuar, njerëzit më pyesin. Nuk guxoj të dal nga shtëpia”, ka thënë me lot në sy vajza.

Menjëherë pas kallëzimit të saj policia ka nisur hetimet dhe ka referuar materialet në Prokurorinë e Beratit për veprën penale “Falsifikimi kompjuterik” dhe “përndjekje”.

Ky nuk është rasti i parë, kur adoleshentet ndjehen të rrezikuara nga përndjekja nëpër rrjetet sociale. Dhjetëra raste janë denoncuar në polici, por anonimiteti në rrjetet sociale e bën të vështirë identifikimin dhe arrestimin e këtyre personave.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Politikë

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Këshilltari Ligjor i Presidentit, Bledar Dervishi i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese...

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Globi

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian sot prezantoi sistemin për vendosje të sanksioneve të Turqisë për shkak të shpimit të paautoziruar në Detin Mesdhe në afërsi të Qipros. Asnjë kompani turke deri më tani nuk...

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Globi

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Në Hong Kong, një protestues u plagos rëndë me armë zjarri të hënën nga një polic, ngjarje që shënon një përshkallëzim dramatik të demonstratave pro-demokracisë. Pamjet video tregojnë një polic duke...

Sondazh

Nothing found!