Kërkesat për HEC-e deri në 2 MW s’kanë fund, maji nis me dy aplikime të reja

Premte, 04 May 2018 20:40

Kërkesat për ndërtimin e hidrocentraleve të vogla deri në 2 megavat pranë Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, duket se nuk kanë fund.

Vetëm në këto katër ditë të majit janë afishuar aplikimet për dy hidrocentrale të reja.

Kërkesa e parë është bërë për ndërtimin e hidrocentralit “Kernaja 1 dhe 2”, me kapacitet prodhues deri në 2 MW, në Përroin e Madh, degë e lumit Bushtrica (Tropojës), degë e lumit Drin, Bashkia e Tropojës, Qarku i Kukësit.

Subjekti aplikues është a “Kernaja Power” sh.p.k., një shoqëri me përgjegjësi të kufizuar me objekt të aktivitetit: Ndërtim hidrocentrali, operim dhe transferim i hidrocentralit tek Autoriteti Kontraktues, ku përfshihet financimi, ndërtimi, vënia në punë, prodhimi, furnizimi, transmetimi, shpërndarja, eksportimi dhe shitja e energjisë elektrike.

Aplikimi i dytë është bërë për HEC-in Kushaj, me kapacitet prodhues deri në 2 MW, në pellgun ujëmbledhës të përroit të Gjormit dhe lumit të Kushes, pranë fshatit Balëz, Bashkia e Elbasanit, Qarku i Elbasanit.

Aplikimi është bërë nga bashkimi i dy shoqërive GMG” sh.p.k. dhe “EngineeringSystems” sh.p.k.

Që prej vitit të kaluar, ka një intensifikim të aplikimeve të bëra nga subjektet private për të ndërtuar HEC-e me kapacitet prodhues deri në 2MW dhe që trajtohen me procedurë të përshpejtuar duke kaluar vetëm me firmën e Ministrit të Energjisë dhe Infrastrukturës në momentin që projekti cilësohet i plotë. /monitor.al

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

A do të hetojë prokurorët nëse ka akuza? Ja përgjigja e kandidates Memçaj

Politikë

A do të hetojë prokurorët nëse ka akuza? Ja përgjigja e kandidates Memçaj

Kandidatja për Prokurore të Përgjithshme, Fatjona Memçaj ka dalë sot në një seancë dëgjimore para Këshillit të Lartë të Prokurorisë si kandidatja e dytë në garë për prokurorin e ri...

Nga 1 janari, deklarim e tatim edhe për ata që bëjnë 2-3 punë dhe kanë të ardhura më pak se 2 mln

Ekonomi

Nga 1 janari, deklarim e tatim edhe për ata që bëjnë 2-3 punë dhe kanë të ardhura më pak se 2 mln

Aktualisht në Shqipëri,ata që kanë të ardhura vjetore më pak se 2 milion lekë nuk kanë detyrimin që të bëjnë deklarimin vjetor të të ardhurave. Por duke nisur nga 1...

Itali, 5 hajdutë shqiptarë të arit dhe orave 'Rolex' ballafaqohen me viktimat për t'u identifikuar

Aktualitet

Itali, 5 hajdutë shqiptarë të arit dhe orave 'Rolex' ballafaqohen me viktimat për t'u identifikuar

Pesë shqiptarë u arrestuan në Marcianise, në Casertano, Itali, për grabitje në provincën e Avellino, shkruajnë sot mediat italiane. Ata u kapën nga karabinierët brenda një makine të marrë me qera...

Sondazh

Nothing found!