Borxhi tatimor, gjatë 2017 detyrimet e bizneseve shkojnë në 95.5 mld lekë

Hënë, 07 May 2018 17:03

Edhe pse ka pësuar ulje, borxhi tatimor vijon të mbetet një shqetësim.Sipas të dhënave të Drejtorisë së Tatimeve, gjatë vitit 2017 detyrimet e papaguara nga biznesi arrijnë në 95.5 miliard lekë.

Ndërkohë, shqetësues është fakti që pjesa më e madhe e kësaj shume zotërohet nga subjektet pasive. Borxhi tatimor ka pësuar ulje me 51.6 miliard lekë krahasuar me 2016 por efekt në këtë ulje ka dhënë edhe zbatimi i ligjit të faljes.

Borxhi i biznesve ndaj administratës tatimore gjatë vitit 2017 rezulton të jetë 95.5 miliard lekë.

Të dhënat e Drejtorisë së Tatimeve tregojnë se  pavarësisht se në krahasim me 2016 ka pësuar një rënie me 35 % ose me rreth 51.6 miliard lekë, përsëri niveli i tij konsiderohet shqetësues.

Sipas raportit vjetor të  Drejtorisë së Tatimeve, borxhi me vjetërsi mbi 2 vjet zë pothuajse gjysmën e borxhit në total dhe kap vlerën  45.5 miliard lekë.

Peshën kryesore të borxhit ndaj tatimeve e mban TVSH-ja me 36%, e ndjekur nga tatim-fitimi me 28%, e ndjekur nga sigurimet shoqërore dhe shëndetësore me 12% dhe TAP me 2%.

Problem mbetet fakti që subjektet e kaluara me status pasiv zotërojnë  më shumë se gjysmën e borxhit tatimor.

Niveli i borxhit tatimor tregon vështirësitë me të cilat po hasen bizneset në vendin tonë, duke mos pasur mundësi që të shlyejnë detyrimet  ndaj administratës tatimore. 

Ndërkohë për të ulur nivelin e detyrimeve të prapambetura që biznesi i ka administratës tatimore, tashmë është hartuar një strategji ku sipërmarrja mund të bëjë një kontratë-marrëveshjeje me tatimet, për të paguar me këste. 

Kjo  synon të arrijë lehtësimin e bizneseve, si dhe do të përmirësojë dhe të ardhurat nga tatimet në buxhetin e shtetit.

Në uljen e borxhit tatimor ka ndikuar gjithashtu edhe zbatimi i ligjit të faljes, duke sjellë faljen e 54.3 miliard lekëve.

Borxhi tatimor

2016    147 mld lekë

2017   95.5 mld lekë

Borxhi tatimor sipas llojit

TVSH  36% 

Tatim-fitimi  28% 

Sigurimet shoqërore & shëndetësore  12% 

 TAP  2%

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Politikë

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Këshilltari Ligjor i Presidentit, Bledar Dervishi i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese...

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Globi

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian sot prezantoi sistemin për vendosje të sanksioneve të Turqisë për shkak të shpimit të paautoziruar në Detin Mesdhe në afërsi të Qipros. Asnjë kompani turke deri më tani nuk...

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Globi

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Në Hong Kong, një protestues u plagos rëndë me armë zjarri të hënën nga një polic, ngjarje që shënon një përshkallëzim dramatik të demonstratave pro-demokracisë. Pamjet video tregojnë një polic duke...

Sondazh

Nothing found!